İzmir'e tüp tünel ve yapay ada geliyor | OTOSTİL

İzmir’e tüp tünel ve yapay ada geliyor

İzmir’e tüp tünel ve yapay ada geliyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, mega projeler olarak adlandırdıkları iki önemli gelişmeyi açıkladı. İzmir Geçidi ve 1915 Çanakkale Köprüsü.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Dünya çapında hayata geçirdiğimiz projelerle dünyada ilklere imza attık. Marmaray Projesi ve onunla birlikte gerçekleştirdiğimiz batırma tüp tüneller dünya çapında gururumuz olduğu gibi iki kıtayı denizin altından demiryolu ile birbirine bağlaması özelliği ile dünyada bir ilk. Sonrasında gerçekleştirdiğimiz Avrasya Tüneli de denizin 106 metre altından giden ve dünyanın en derin çift katlı delme tüneli olarak dikkat çekiyor. Avrasya Tüneli ile İstanbul’da bir buçuk ile iki saat süren seyahat süresini 15 dakikaya indirdik. Bir kıtadan bir kıtaya dört dakikada geçebiliyorsunuz. Bu gurur kaynağı projelerimizi İzmir Körfezi’nde yapımına başlayacağımız İzmir Körfez Geçidi ile de taçlandırmış olacağız. Proje kapsamında hem köprü hem batırma tüp hem de yapay ada yapacağız. Ve bunları birbirleriyle birleştirerek İzmir’in trafik yükünü büyük oranda çözeceğiz.

Çanakkale Köprüsü Cumhuriyetin 100. yıl dönümünde açılacak

Arslan; “1915 Çanakkale Köprüsü’nün de yapımına başladık. Bu proje bizim gurur projemiz. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümünde köprüyü hizmete açmayı planlıyoruz. Dünyanın en büyük ayak açıklık ölçüsüne sahip olacak olan ve 2023 de açacağımız köprünün ayak açıklığı da 2023 metre olacak” dedi.

izmir yapay ada tup gecit