İkinci elde elektrikli araç alınır mı? | OTOSTİL

İkinci elde elektrikli araç alınır mı?

İkinci elde elektrikli araç alınır mı?

Tüm dünyada elektrikli otomobillere olan ilgi artarken ülkemizde ise tersi bir durum söz konusu ve kullanıcılar özellikle menzil sorunu nedeniyle ellerindeki elektrikli otomobilleri satmaya çalışıyor.

Özellikle ABD ve Avrupa’da sayıları her geçen gün artan hızlı şarj noktaları sayesinde elektrikli otomobillerin popülaritesi artarken ülkemizde herhangi bir alt yapı oluşturulmadığı için elektrikli modellere olan ilgi dünyanın aksine azalıyor. Şu anda resmi olarak tamamen elektrikli bir iki model dışında araç bulmak mümkün değil. Grey marketlerde ise başta Tesla olmak üzere her türlü elektrikli modeli alabiliyorsunuz. Ancak elbette özel ithalatların fiyatları bir hayli yüksek kaldığı için bu araçların sayısı iki elin parmaklarını geçmiyor. Peki ama sıfır km veya ikinci elde elektrikli araç alırken nelere dikkat etmek gerekir? Ortalama fiyatlar nedir? Hepsi yazımızın devamında…

Şu anda elektrikli bir otomobil almak için 25 bin TL yeterli. Farklı üreticilerin ürünleri olsa da en uygun fiyatlı araçlar tahmin ettiğiniz gibi Çin malı modeller. Çoğu ülkede bu araçlar için ehliyet şartı bile aranmazken ülkemizde B sınıfı ehliyet şartı bulunuyor.

Yerli bir elektrikli otomobil alayım derseniz o zaman Renault Fluence Z.E. modellerine bakmanız gerekiyor. 38-40 bin TL fiyat aralığında 2012 model Renault Fluence bulmanın mümkün olduğu internete sitelerinde her bütçeye uygun seçenek var. Örneğin daha Avrupa’da bile yollarda olmayan Tesla Model X, sıfır km olarak 225 bin Euro bedelle alınabiliyor.

İkinci el elektrikli otomobil alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu piller. Pillerin yuvasına uzman bir kişi tarafından kontrol edilmesi şart. Olası bir arızanın tamiri aracın fiyatından da fazla tutabiliyor. Aracı tam şarjlı olarak alıp bir deneme turuna çıktığınızda menzil değişimlerini iyi incelemeniz çok önemli. Yani örneğin 160 km menzili olan bir araba tam şarjlı durumda 100 km menzil gösteriyorsa o zaman pillerin ömürlerinin önemli ölçüde azaldığı anlaşıyor. Tıpkı cep telefonlarında olduğu gibi elektrikli araçların bataryaları da kullandıkça eskiyip dayanıklılığını kaybedeceği için performans olarak daha düşük olacaktır. Ayrıca araçla test sürüşü yaparken klima, müzik sistemi gibi enerjiye ihtiyaç duyan sistemleri açtığınızda çekişin ne kadar düşeceğine de bakmakta fayda var. Eğer böyle bir anda araç yokuşlarda bile zorlanmaya başlıyorsa o zaman motor veya pillerde bir sorun var demektir.

Normal bir aracı test aletine bağladığınızda size tüm arızaları söylediği gibi elektrikli otomobillerde de benzer bir uygulama yapmak mümkün. Ancak elbette bu test aletleri yetkili servislerde olduğu için bir servise gitmek şart.

Elektrikli otomobillerin ikinci el fiyatları sıfır km’leri göz önüne alındığında bir hayli uygun. Bu nedenle de Avrupa’da ikinci el elektrikli araç satışı çok popüler. Ülkemizde ise elektrikli araç satışı yaygın olmadığı için ikinci eldeki örneklerin sayısı da çok değil.