Merakla beklenen Hyundai Tucson Dizel otomatiği test ettik

Hyundai Tucson beklenen kombinasyonuna makyaj ile beraber kavuştu. Artık dizel otomatik olarak da alınabilen model bayilerde satışa sunuldu bile.

PAYLAŞ
Hyundai Tucson dizel otomatik

Hyundai’nin SUV modeli Tucson geçtiğimiz günlerde makyajlandı ve tazelendi. Yenilenen model tasarımındaki değişiklikler dışında alt yapısında da önemli yeniliklere sahip. 3. nesil Tucson modelinin makyajlanan versiyonunda 100’den fazla parçası yenilenmiş. Farları, stopları, ön panjuru, tamponları ve bagaj kapağı yenilenen otomobilin iç mekanında da güncellemeler mevcut. Hyundai Tucson dizel otomatik

Kokpitinde kullanılan malzemelerin kalitesini arttıran Hyundai, ayrıca daha önce i30 modelinde gördüğümüz multimedya sistemine yeni Tucson modelinde de yer vermeyi tercih etmiş. İç mekanın kalite algısını arttıran bu detaylarla beraber otomobilin yalıtımında da güncellemeler mevcut. Gövde bağlantı noktalarından ses yalıtım parçalarına kadar yenilenen model, artık tok kapı sesine kavuştu.

Yenilenen Tucson’nun kaputunun altında 1.6 litrelik dizel motor yer alıyor. 136 beygir güç ve 320 Nm tork üretebilen motor, 7 ileri DCT şanzıman ile kombine ediliyor. Otomobili dört tekerlekten çekiş özelliği ile satın aldığınızda, 4×4 sistemi otomobile fazladan 76 kg daha ağırlık ekliyor. Ayrıca bu sistemin sürüş modlarına göre çekişi dengelediğini belirtelim. Spor moduna aldığınızda otomobilin gücü öne ve arkaya yüzde 50 – 50 aktarmayı başarıyor.

Otomobilin süspansiyonları makyaj öncesine göre iyileştirilmiş. Bağlantı noktalarının açılarının değiştirildiği otomobil, yoldaki kusurları başarılı bir şekilde sönümlemeyi başarıyor fakat arka taraftaki süspansiyonların açılmaları halen daha biraz sert. Bu yüzden de darbe emiş başarılı bir şekilde yaparken süspansiyonlar geri açıldığında bir vurma sesi duyuyorsunuz.

Tucson’nun bagaj hacmi önceki nesil ile aynı boyutlarda. 513 litrelik yükleme alanına sahip olan modelde artık tam boy yedek lastik bulunmuyor. Bunun nedeni ise emisyon zorunlukları nedeniyle otomobile eklenen Adblue tankı. Bu tank otomobilin bagajından hacim eksiltmezken, yedek lastiğinizin boyutunun küçülmesine neden olmuş.

Ülkemizde dizel otomatik kombinasyonuna sahip önden çekişli Tucson, 186.000 TL’den satışa sunulurken, lansmanda kullandığımız Elite Plus donanımlı dört tekerlekten çekiş özellikli dizel otomatik modeli 260.000 TL’lik satış fiyatına sahip.

Hyundai Tucson dizel otomatik test sonucu

Makyajla beraber yenilenen Tucson en çok beklenen kombinasyonuna kavuştu ve artık dizel otomatik isteyenlerin ihtiyaçlarını karşılamaya hazır. Aracın satış fiyatı ve donanımı da fiyatını sonuna kadar hak ediyor.

Teknik veriler - Hyundai Tucson

Motor (tip/silindir sayısı)   Sıralı/4/Dizel
Motor hacmi  1598 cc
Maksimum güç 136 HP-4000 d/d
Maksimum tork    320 Nm- 2000 d/d
Son hız  180 km/s
0-100 km/s hızlanma  11.8 sn
Tüketim (fab. ver.)   4.7/4.8/4.9 lt/100 km
FİYAT      71.700 TL

Hyundai Tucson dizel otomatik Hyundai Tucson dizel otomatik