Hyundai i30 ile yeni bir dönem başlıyor | OTOSTİL

Hyundai i30 ile yeni bir dönem başlıyor

Hyundai i30 ile yeni bir dönem başlıyor

3. nesli ile yollarla çıkmaya hazırlanan Hyundai i30, markanın yeni tasarım anlayışının da ilk örneği. İstanbul Autoshow ile fiyatları açıklanacak olan otomobilde 3 farklı motor alternatifi sunuluyor.

İlk kez 2007 yılında satışa sunulan Hyundai i30, markanın kompakt HB segmentine de girişini temsil ettiği için çok önemli bir model olmuştu. Bugüne kadar global anlamda 800 bin adetlik satış rakamlarına ulaşmayı başaran araç, ülkemizde de bugüne kadar yaklaşık 40 bin adetlik satış başarısı gösterdi. İstanbul Autoshow ile lansmanı yapılacak olan 3. nesil ise bu rakamın tüm dünyada 1 milyon adede ulaşması için ter dökecek.

Aracın toplam boyutları öncüsüne göre artış göstermiş. Yeni model 40 mm daha uzunken şasisi de yenilenmiş. Bu sayede de iç mekanda kayda değer biçimde daha fazla alan sunuluyor. Gerek önde gerekse arkadaki diz ve baş mesafelerindeki değişimi hemen fark ediyorsunuz.

Tamamen yenilenen iç mekana sahip olan i30’un orta konsolunun merkezinde son zamanlarda satışa sunulan neredeyse tüm modellerdeki sonradan eklenmiş gibi duran ekran bulunuyor. Donanım paketine göre bu ekranın boyutu 8 inçe kadar büyüyebilirken, navigasyonlu ve akıllı telefonla uyumlu sistem geri görüş kamerasını da destekliyor.

İç mekandaki bir başka önemli yenilik ise artık modelde kablosuz şarj imkanının sunuluyor olması. Son zamanlarda satışa sunulan modellerde görülmeye başlanan bu teknoloji i30’da da kendisine yer bulmuş.

3. nesil i30’un giriş versiyonu atmosferik 1.4 litrelik benzinli motora sahip. 100 HP güç üreten bu seçenek sadece manuel şanzımanla alınabiliyor. Bir üst model ise aynı motorun turbo destekli versiyonu. 140 HP güç ve 242 Nm tork üreten bu güç ünitesi tüketicilere 6 ileri manuel veya 7 ileri DCT şanzımanla sunulacak.

Dizel motor cephesinde ise yük yine 1.6 litrelik 136 HP güç üreten ünitenin omuzlarında. Bu versiyonda da tüketicilere manuel veya DCT otomatik vites kutusu arasından seçim yapma fırsatı sunuluyor.

Hyundai i30 (12) Hyundai i30 (16) Hyundai i30 (22)