Honda'nın ilk elektrikli modeli çarpışma testinde | OTOSTİL

Honda’nın ilk elektrikli modeli çarpışma testinde

Honda’nın ilk elektrikli modeli çarpışma testinde

Dünya genelinde yaptıkları çarpışma testleri ile kabul görmüş Euro NCAP kuruluşu, yeni bir çarpışma testi ile yeniden karşımızda. Honda’nın henüz ülkemizde satışa sunmadığı ilk elektrikli otomobili Honda E modelini test eden Euro NCAP, Honda E’nin güvenliğine 4 yıldız verdi. Honda E çarpışma testi

Yetişkin yolcu, çocuk yolcu, yaya güvenliği ve çevre güvenliği olmak üzere dört ana başlık altında otomobilleri değerlendiren Euro NCAP’ten Honda E, güvenlik donanımları ve sağlıklığı ile kendini kanıtlamayı başardı. Yapılan testlerde 100 üzerinden yetişkin yolcu güvenliği 76 puan, çocuk yolcu güvenliği 82 puan; yaya güvenliği 62 puan ve çevre güvenliği 65 puan aldı.

Aracın test videosunda özellikle yandan gelen darbelerde gövdesinin çok fazla bükülmediğini görüyoruz. Aracın Euro NCAP testlerinden dört yıldız almasının nedeni diz hava yastığının olmaması ve çarpışma anında test mankenlerinin en çok diz ve bacak bölgesinden darbe alması oldu. Yanal çarpmalar da da hava yastığı yetersizliğinden kırılan model testi dört yıldız ile tamamlıyor.

Honda E çarpışma testi