Genesis kalite araştırması listesinde zirveye yerleşti Otostil JD Power

Genesis yeni araç kalitesinde zirveye yerleşti

Genesis yeni araç kalitesinde zirveye yerleşti

Genesis 100 araçtan 68 problemle dünyanın en iyisi oldu. Land Rover ise 100 araçta 160 problem ile sonuncu oldu. Kia 72 ile ikinci, Hyundai 74 ile üçüncü olurken, Jaguar 148 ile sondan ikinci, Volvo 122 ile sondan üçüncü oldu.

Global bağımsız pazar araştırma şirketi J.D. Power tarafından her yıl yapılan kalite araştırması sonuçlarına göre; Hyundai’nin bağımsız lüks markası Genesis, yeni araç kalitesi alanında listenin en üst sırasında yer alırken, onu sırasıyla Kia ve Hyundai izledi. Böylece ilk defa Güney Koreli üç büyük otomotiv şirketi, listenin en üstünde yer almış ve J.D. Power araştırmalarında yakın markaja alınmış oldu. Genesis kalite araştırması listesinde zirveye yerleşti.

Her 100 araçtan 68 hata bildirim oranı

Genesis; bağımsız bir marka olarak ikinci yılında, her 100 araçta 68 hata bildirim oranıyla, tüm rakiplerini geride bırakarak listenin zirvesine oturdu. Kia markası birbirini izleyen iki yıllık araştırma sürecinin ardından, bu yıl 72 hata bildirimiyle kendine ikinci sıraya yer bulurken; Hyundai markası da müşterilerinden 74 hata bildirimi alarak 2017’ye oranla 14 puanlık bir yükseliş göstermiş oldu.

Listede Hyundai’yi sırasıyla Porsche, Ford ve Chevrolet izlerken, endüstri ortalaması her 100 araç için 93 sorun bildirimi olarak açıklandı.

Araştırmada Kia, kitlesel pazar markası alanında art arda 4 yıl boyunca en üst sırada yer alırken; 2018’de sektör ortalamasının altında kalan Japon devleri Toyota ve Honda da, Kore üçlüsü tarafından sıralamadaki yerlerinden edilmiş oldu.

Araştırmaya göre iki Japon markası için, müşterilerin rapor ettiği sorun sayısı nispeten sabit kalmış olsa da; Detroit 3 de dahil olmak üzere diğer otomobil üreticileri için bu sayı biraz daha artış göstermiş gözüküyor.

“Yapılan geliştirmeler markayı lüks sınıfına sokmaya yeterli”

J.D. Power’da Global Automative Practice Başkanı Dave Sargent, piyasada G80 ve G90 olmak üzere iki adet sedanı olan Genesis’in, müşterilerine istediklerini tam olarak vermek ve araçlarını çok karışık bir şekilde üretmemek gibi bir vizyonu olduğunu belirtti. Ayrıca Sargent, G80’de yapılan geliştirmelerin markayı lüks sınıfına sokmaya yeterli olduğunu vurguladı.

J.D. Power’ın marka kalitesi alanında yürüttüğü çalışmada puanlama, her 100 aracın ilk 90 gününde aldığı müşteri şikayeti ve sorun bildirme sayısına göre yapılıyor. Şirketin araştırma için yaptığı anketlere, 2018 model araç alan 75,712 kişi katıldı.

Genesis kalite araştırması listesinde zirveye yerleşti