Geely Çin’de büyümeye hızla devam ediyor

Geely, Çin’deki en büyük otomobil üreticilerini arkasında bırakarak, rakipleri Volkswagen Group ve General Motors'un gerisinde yerini aldı.

PAYLAŞ
Geely patronu uyardı Li Shufu

Geely Automobile Holdings, Çin’deki en büyük otomobil üreticileri arasındaki savaşta, rakipleri Volkswagen Group ve General Motors’un gerisinde yerini aldı. Bu yükselişte, şirketin gençlere hitap etmesinin rolü de büyük. Geely Holding yükselişine devam ediyor.

Haziran ayına kadar satışlarında yüzde 54’lük bir yükseliş olduğunu belirten şirket, bu sene hedefledikleri 1,58 milyon adetlik satış rakamına ulaştıklarını açıkladı. Geely satış rakamlarında, Çin’deki büyük rakipleri Nissan, Honda ve Toyota’yı geride bırakarak; VW ve GM’nin ardındaki yerini aldı.

Milyarder Li Shufu tarafından yönetilen Geely Holding, otomotiv endüstrisinde elektrifikasyon ve otomasyon gibi yeni teknolojilere ağırlık veren otomobil üreticileri arasında yer alıyor. Ulaşımın geleceğini tanımlamak ve buna hakim olmak iddiasıyla yolunu çizen Geely Holding, ürün yelpazesini hızla genişletiyor. Volvo’yu da satın alan şirket, Lynk & CO markasıyla pazardaki payını büyütmeyi sürdürüyor.

Geely tarafından yapılan resmi açıklamada; “Önümüzdeki günlerde daha da güçlü bir ürün gamına sahip olmak için, yakın gelecekte Çin’in binek araç pazarındaki yüksek pazar payımızı korumamız gerekir.” ifadelerine yer verildi.

Hong Kong’da yer alan şirketin anakaradaki pazar payı yılın ilk yarısında, önceki yıl gerçekleşen yüzde 5 artışa ek olarak yüzde 6,4 oranında yükseliş gösterdi. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde Nissan’ın 720 bin 447 adetlik satış rakamını, 766 bin 630 araç satarak geçen Geely; 2017 yılında toplam 1,25 milyon adet araç sattı.

Li’nin grubu 2010 yılında Volvo’yu satın alarak, fabrikalarını modernize etmek ve İsveç markasını tekrar yükselişe geçirmek için 11 milyar dolardan fazla para harcamıştı. Lotus’Un da hisselerine sahip olan şirket ayrıca Şubat ayında; Alman lüks otomobil üreticisi Daimler’in yüzde 10’luk hissesini satın alarak, şirketin en büyük hissedarı oldmuştu.

Geely, bu yılın ilk yedi ayında satışlarında yüzde 43’lük bir artış kaydederek, daha geniş bir pazar hacmine sahip oldu. Geely’nin net geliri, bu sene 975 milyon dolara ulaştı.

Geely Holding