Geçmişten günümüze Ford | OTOSTİL

Geçmişten günümüze Ford

Geçmişten günümüze Ford

Ford, geçtiğimiz yüzyıl boyunca kullanılan far teknolojilerini bugünün far teknolojileriyle kıyaslayan bir çalışma gerçekleştirerek, önemli bir deneye imza attı. 

109 yıl boyunca üretilmiş olan 6 farklı Ford modeliyle, hazırlanan gece sürüş simülasyonunda aynı noktadan aydınlatma gerçekleştirdi. Otomobillere 12 metre uzaklıkta bulunan bisikletli bir bireyin kullanıldığı deneyde şaşırtıcı sonuçlar elde edildi. Eski aydınlatma teknolojisine sahip otomobille bisikletli kişi gözükmezken, günümüz far teknolojileriyle rahatlıkla görülebiliyor.

Now You See It, Then You Didn’t. How Modern Lights Highlight H

Asetilen lambadan, Xenon ve LED farlara uzanan bir yolculuk

1908’den 1927 yılına kadar 15 milyondan fazla satış adedine sahip olan Ford Model T’nin sürücüleri, geceleri otomobil sürerken günümüzde artık hiç kullanılmayan asetilen lamba aydınlatmasını kullanıyorlardı. Bugün sürücüler yalnızca parlak xenon ve LED farlardan değil, aynı zamanda yayalar için otomatik fren yapabilen teknolojilerden de yararlanıyor. Ford’un simülasyon sonucunda oluşturduğu raporda yer verilen fotoğraflar; 1930’lar, 1960’lar, 1970’ler, 1990’lar ve 2010’lu yılların otomobillerine kadar olan süreçte far teknolojilerindeki gelişimi açıkça gözler önüne seriyor. Yeni far teknolojileri, gece sürüşlerinde aydınlatma adına adeta çığır açıyor. Yeni sistemler, 100 yıl öncesinde kullanılan düşük aydınlatmaya sahip sistemlere göre çok daha iyi bir görüş açısı ve güvenlik sağlıyor.

1489659729_1908

Koherr: “Yeni teknolojiler, sürücülerin uyanık kalmalarına yardımcı olacak”

Far teknolojilerindeki değişimin yol güvenliği ve sürücü konforu açısından ne kadar önemli bir fark yarattığını görüyoruz. Zamanla mumlu aydınlatmalardan xenon ve LED ışıklara geçtik. Gelecekte, süper parlak LED ışıkların araçlara uygulandığını göreceğiz; bu da aslında sürücülerin uyanık kalmalarına yardımcı olacak. Gece görünürlüğü artık çok daha iyi hale geldi. Artık geceler, sürücüler için gündüz gibi. Ford olarak, yoldaki yayalara, bisikletlilere ve hatta büyük hayvanlara dikkat çekmek için yeni nokta aydınlatma teknolojisi geliştiriyoruz. Bu sistem, insanları ve büyük hayvanları 120 metreye kadar uzakta bulmak ve izlemek için kızıl ötesi bir kamera kullanıyor.

LED farlar halojen ampullere göre 3 kat daha iyi aydınlatma sağlıyor

Günümüzde, Ford Mustang’de kullanılan xenon farlar, halojen ampullere oranla yaklaşık üç kat daha iyi aydınlatma sağlıyor. Ford’un SUV segmentindeki temsilcisi Edge de dahil olmak üzere birçok otomobilde kullanılan gelişmiş LED farlar, halojen ampullerin sarı ışığından beş kat daha fazla parlak beyaz ışık üretiyor ve bu da güvenliği en üst noktaya taşıyor. Aydınlatmanın hız ve çevreye uyum sağlaması anlamına gelen teknolojideki bu önemli değişim ise sürücülere büyük fayda sağlamaya devam ediyor. Farlar artık aniden durmak yerine, ışın deseninin kenarında aşamalı olarak soluyor ve karanlıktaki nesnelerin algılanmasıyla sadece o bölgeyi de aydınlatabiliyor.

Now You See It, Then You Didn’t. How Modern Lights Highlight H