Fiat Tipo 30 yaşında Fiat Egea Araba Dergisi otostil

30 yaşındaki delikanlı Fiat Tipo

30 yaşındaki delikanlı Fiat Tipo

Fiat’ın efsanevi modeli Tipo 30. yaşını kutluyor. Güncel nesil ülkemizde Egea adıyla bilinse de yurtdışında onun adı hala Tipo. İlk nesildeki sedan kardeş Tempra yerine ise sedan model de yine Tipo adıyla satılıyor. Fiat Tipo 30 yaşında

Fiat Tempra ve Tipo 1990’lı yıllara damga vurmuş iki kardeşti. Araçların özellikle dijital gösterge paneli sayesinde zamanın ötesinde bir model gibi algılanması sağlanmış, üstelik versiyona göre klima sunulması sayesinde daha çok üst sınıflarda görülen bu donanım Türk tüketicilerin beğenisine sunulmuştu.

Bu iki kardeşin bir diğer önemli özelliği ise ülkemizde de üretiliyor oluşuydu. Bu sayede de pek çok tüketici başta sedan olmasından ötürü Tempra ve HB kardeş Tipo’ya karşı oldukça fazla talep gösterdi ve modeller kısa sürede yüksek satış rakamlarına ulaştı.
Aradan geçen sürede Tipo ismi ise tam unutulmuştu ki ülkemizin yeni model ailesi Egea ile yeniden gündeme geldi. Ülkemizde Egea ismiyle satılan bu modeller yurtdışında yeniden Tipo ismiyle pazarlanmaya başladı.

Şu anda Fiat Tipo ailesi 30. yaşını kutluyor. Yeni nesilde sedan kardeş de Tempra yerine Tipo ismiyle satılırken ailede SW karoser seçeneği de oldukça fazla talep görüyor.

İlk kez 26 Ocak 1988 yılında sunulan Fiat Tipo, aradan geçen süre boyunca 3 ve 5 kapılı olarak üretildi. Modelin 2.0 litrelik güçlü versiyonları olduğu gibi 1.4 litrelik motor seçenekleri de tüketicilere sunuldu. Günümüzde ise Fiat Tipo, dizel ve benzinli zengin motor seçeneklerine sahipken manuel veya otomatik vitesli olarak da satın alınabiliyor.

Fiat Tipo 30 yaşında