Fiat’tan “İyiye İşaret” bir uygulama geldi

Fiat, Türkiye’de bir ilke imza atarak; işitme engellilerin anlaşılabilir bir Türkçe ile yazılı iletişim kurmalarını destekleyecek ‘İyiye İşaret’ dijital platformunu hayata geçirdi.

PAYLAŞ
Fiat iyiye işaret uygulaması

Tofaş, ana markası Fiat ve Dem Derneği ile birlikte pilot çalışma kapsamında Bursa’daki fabrikasında çalışan 10 işitme engelli çalışanına yaklaşık 8 ay süreyle eğitim verdi. Bu eğitimler, daha önce örneği görülmemiş bir dijital platformu ortaya çıkardı.

https://engelsizhareket.fiat.com.tr web sitesi üzerinden erişelebilen mobil uyumlu platformda “Harfini seç kelimeleri keşfet!” başlığında 29 harf yer alıyor. Harfler tıklandığında o harf ile başlayan ve sisteme yüklenen kelimeler beliriyor. Öğrenmek istenilen kelime tıklandığında ise kullanıcı, 4 farklı anlatım şekli olan videoya yönlendiriliyor. Bu anlatım şekilleri sırasıyla “Göster” bölümünde nesnenin görseli, “Konuş” bölümünde kelimenin dudak hareketi belirgin bir şekilde olan sesi, birincil iletişim için Türk İşaret Dili’ni kullanan veya tercih eden bireyler için ise kelimenin işareti “İşaret” bölümünde bulunuyor.

Dördüncü ve son bölüm ise “Konu anlatımı” olarak belirtiliyor. Bu bölüm aynı zamanda platformun en önemli ve fark yaratan kısmını oluşturuyor. Her kelime videosunun içerisinde görsel destekli 2 dakikalık bir konu anlatımı de bölümü bulunuyor. Anlatılan kelime ile bağdaştırılan Türkçe konu anlatımını hem ses, hem yazı, hem de Türk İşaret Dili şeklinde yer alıyor. Platforma haftada 10 adet yeni kelime yüklenmesi hedefleniyor.

İyiye İşaret’in geniş kitlelere ulaşması için önümüzdeki günlerde sosyal medya üzerinden yayınlanmaya başlayacak bir tanıtım filmi de hazırlandı. Filmde Mor ve Ötesi, Orhan Veli Kanık’ın “Anlatamıyorum” isimli şiiriyle aynı adı taşıyan ve sözlerinde şiirden bölümler bulunan şarkısı ile projeye destek verdi.