Ferrari de Takata hava yastıklarından nasibini aldı otostil dergi Ferrari geri çağırma

Ferrari de Takata hava yastıklarından nasibini aldı

Ferrari de Takata hava yastıklarından nasibini aldı

Ferrari, sürekli genişleyen Takata hava yastığı geri çağırmalarının kapsamını, daha fazla yeni aracı listeye ekleyerek genişletti.

Son geri çağırmadan; 458 Italia, 458 Spider, California, F12 Berlinetta ve FF’nin, 2013 model yılı sürümleri etkilendi. Şu an için toplamda 98 otomobilin bu geri çağırmadan etkilendiği tahmin ediliyor.

Tüm Takata kaynaklı geri çağırmalarda olduğu gibi; arıza, yüksek sıcaklık ve nem kombinasyonuna maruz kalındığında, zamanla bozulabilen hava yastığı şişiricilerinden kaynaklanıyor.

Arıza meydana geldiğinde; kaza anında devreye giren hava yastıkları şişiricileri, sürücü ve yolcuların üstüne metal parçaları fırlamasına sebep oluyor. Bu, aracın yolcuları ve sürücüsü için ciddi bir yaralanma, hatta ölüm riski oluşturuyor.

Takata hava yastığı sebebiyle dünya çapında 100 milyondan fazla araç geri çağrıldı. 20’ye yakın otomotiv markası arızalı Takata hava yastıklarından etkilendi.

Skandala bağlı olarak dünya çapında 20 ölüm ve 230 ciddi yaralanma vakası meydana geldi.

Şubat 2018’de, hatalı Takata hava yastıklarına sahip araçların geri çağrılması kanunen zorunlu hale getirildi ve etkilenen üreticilerin 2020 yılının sonuna kadar tüm hatalı hava yastıklarının değiştirmesi zorunluluğu kılındı.

Takata hava yastığı arızası, bir araca monte edildikten 6 ila 25 yıl sonra ortaya çıkabiliyor. Yüksek ısı ve neme sahip bölgelerde sorunun meydana gelme riski 6 ila 9 yıl aralığına iniyor.

Ferrari geri çağırma