Yeni Skoda Octavia sınıfının en çok satanı olur | OTOSTİL

Yeni Skoda Octavia sınıfının en çok satanı olur

Yeni Skoda Octavia sınıfının en çok satanı olur

Skoda’nın en çok satan modeli konumundaki Octavia, makyajlanan tasarımıyla birlikte sınıfın da en çok tercih edilen modellerinden olacak gibi gözüküyor.

Skoda’nın markanın kalbi olarak adlandırdığı Octavia’nın üçüncü nesli kapsamlı bir makyaj operasyonundan geçti. Artık iki parça farlarda son teknoloji LED aydınlatma sistemi kullanılıyor. Bunun yanı sıra modelin ızgara yapısında da değişiklikler yapılmış. Tıpkı farlarda olduğu gibi ızgara yapısı da artık iki parça olmuş. Octavia’nın sis farları bu değişimden nasibini almış. Bu değişiklikler özellikle ön tarafta Octavia daha güçlü ve geniş gösteriyor.

Octavia’nın arka kısmında ise çok radikal bir değişim görmek pek mümkün değil. Octavia’nın stoplarında LED teknolojisine sahip stoplar göre yapıyor.

İç mekan teknolojik

Skoda Octavia’nın iç mekanı sınıfının en büyüklerinden biri olarak değerlendirilebilir. Octavia’nın iç malzeme kalitesi de oldukça iyi. İç mekan da benim dikkatimi çeken bir ayrıntı ise iç kapılardaki LED ortam aydınlatması oldu.

Skoda Octavia’nın iç mekanında ise en dikkat çekici yenilik, son teknoloji bilgi – eğlence sistemi olurken, bu sistem 9.2 inçlik dokunmatik ekran üzerinden yönetilebiliyor. Multimedya sistemine eklenen WLAN hotspot ve SIM kart desteği de dikkat çeken opsiyonlar arasında. Sürücü asistanı dahilinde sunulan geliştirilmiş park asistanı, kör nokta uyarı sistemi, arka tarafta yer alan kamera, radar ve trafik uyarı sistemi, yaya algılama sistemi gibi özellikler Octava’nin zengin donanımları arasında yer alıyor.

Octavia da yaşam alanı ise oldukça geniş ve ferah bir şekilde tasarlanmış. Arka koltuklarda seyahat etmek isteyenler için ise oldukça geniş bir diz mesafesi sunuluyor. Tavanın da yüksek yapısı sayesinde arkadaki yaşam alanı geniş ve konforlu.

Motorlar yine çok zengin

Gelelim Skoda Octavia’nın motoruna… Skoda bu versiyonda da oldukça zengin motor seçeneklerine sahip. Octavia 5 motor seçeneği ile sunuluyor bizlere. Bunlar 1.0 litreden başlayarak 1.6 litrelik motor seçeneklerine kadar devam ediyor. Benim sürücü koltuğuna oturduğum ise 1.4 litrelik TSI model 150 HP güç ve 250 Nm tork gücünde. Bu motora 7 ileri DSG şanzıman adapte edilmiş.

Bu güç ünitesi oldukça uzun zamandır hayatımızda. Bu araçta alt devirlerde biraz cansız olan motor devirlenmeye başladıkça bu olumsuzluğundan kurtuluyor. Şanzımanla da uyumu yüksek olan güç ünitesinin bu birlikteliği sayesinde araç 0-100 km/s hızlanmasını 8.2 saniyede tamamlıyor.

Benzinli motor ve DSG otomatik vites kutusuna rağmen yakıt tüketimi ise cep dostu olmayı başarıyor. Elbette gaza dikkatsiz basarsanız tüketim müsrif olsa da normal kullanımlarda 7-8 litrelik tüketimle ilerlemek mümkün.

Skoda Octavia’da orta sertlikte süspansiyonlara yer verilmiş. Bu sayede Octavia size genel anlamda konforlu bir yolculuk sunuyor. Orta sertlikteki süspansiyonlar virajlar da güvenli olarak dönülmesine destek veriyor. Ancak aracın direksiyon sistemi çok direkt değil ve biraz gecikmeli çalışıyor. Daha çok konforlu sürüşler hedeflenerek ayarlanan direksiyon sistemi performanslı kullanımlar bir hayli geri kalıyor. Octavia yol ve rüzgar sesini kabin içine de yansıtmıyor.

Sonuç

Skoda Octavia makyaj ile beraber oldukça iyi görünüyor. Kesin hatları bu konuda Octavia’nın en büyük destekleyicisi. Ancak araçtaki değişiklikler oldukça sınırlı. Ayrıca modelin filo otomobili imajına sahip olması da önemli bir dezavantaj.

TEKNİK VERİLER Skoda Octavia

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/ 4/Benzin
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/2
Motor hacmi 1395 cc
Maksimum güç 150 HP-6000 d/d
Maksimum tork 250 Nm-1500 d/d
Son hız 219 km/s
0-100 km/s hızlanma 8.2 sn
Şanzıman 7 ileri DSG
Aktarma Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/ disk
Lastikler 205/55 R16
Depo kapasitesi 50 lt
Bagaj hacmi 568 lt
Ağırlık 1269 kg
Tüketim (fab. ver.) 4.4/5.0/6.1 lt/100 km
Uzunluk 4670 mm
Genişlik 1814 mm
Yükseklik 1461 mm
Aks mesafesi 2686 mm
Fiyat 105.400 TL

Oto STİL Test verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 8.5
0-400 m (sn) 19.4
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 39.5
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 39.6
Gürültü 100 km/s (dB) 66
Test tüketimi (lt/100 km) 8.1
Menzil (km) 617

Beğendi/Beğenmedi

Murat Tosun Beğenmedi
Mert Duran Beğenmedi
Gürkan Gençyılmaz Beğenmedi
Deniz Metin Beğendi