Emisyon salımı ülkemizde ne kadar önemseniyor? Emisyon Standartları Türkiye

Emisyon salımı ülkemizde ne kadar önemseniyor?

Emisyon salımı ülkemizde ne kadar önemseniyor?

Son dönemlerde patlak veren emisyon skandallarının ardından bütün dünya yavaş yavaş emisyon salımı konusunda daha dikkatli adımlar atmaya başladı. Özellikle Avrupa emisyon konusunda sert kararlar almaya başlarken bu durum ülkemizde ne kadar önemseniyor?

Dizel araçlar ve havaya saldıkları kara duman, çevremizi ve havamızı kirletmeye devam ediyor. Türkiye genelinde hava kirlilik oranı sınırı çoktan aştı ancak bu durumla ilgili atılan adımlar çok da yeterli değil. Ülkemizde havası temiz sayılan şehirlerin sayısı bir elin parmaklarını geçmezken, Avrupa emisyon konusunda hedeflerini belirleyip sağlam adımlarla bu hedefe doğru ilerlemeye devam ediyor.

Almanya sert adımlar atıyor

Örneğin Almanya’da bakanlık 2019 yılından itibaren havayı kirleten eski dizel motorlu otomobillerin Stuttgart’a girmesini yasakladı. Alınan karar doğrultusunda, Euro 5 emisyon standartlarının altında kalan otomobiller artık şehir içerisine giriş yapamayacak. Ayrıca Alman hükümeti elektrikli otomobilleri teşvik etmek için bazı vergi indirimi ve avantajlar da sunuyor. Ayrıca Almanya’da yaşanan dizel skandalının ardından, emisyon verileri manipüle edilmiş araçların trafikten men edilmesi söz konusu.

İngiltere’de 2040 hedefi gündemde

İngiltere’ye geçecek olursak, İngiliz hükümetinin 2040 yılı için belirlediği sınıf emisyon hedefi karşımıza çıkıyor. İngiltere’de şu an için motorlu araçlar konusunda bir yasakama söz konusu değil, ancak farklı teşvik yöntemleri ve daha sıkı emisyon standartları gündemde.

Avrupa Birliği denetimleri sıkılaştırıyor

Avrupa Birliği de emisyon standartları konusunda oldukça katı kurallara sahip. Özellikle son zamanlarda artan kontroller ile beraber otomobil üreticileri zor günler geçiriyor. Tüm markalar için emisyon tarafında sıkı denetimler yapılıyor ve emisyon standartlarına uygun olmayan otomobillere uygulanan cezalar el yakacak türden. AB, 2020 yılına kadar emisyon standartlarını daha da aşağı çekmeyi planlıyor. Bunların yanında, Avrupa’da otomobiller motor hacmine göre değil, emisyon değerlerine göre vergilendiriliyor.

Otomobil üreticileri yarış halinde

Sadece Avrupa ülkeleri değil, otomobil üreticileri de bu yeni standartlara ayak uydurmak için bir yarış halinde. Geçtiğimiz günlerde Porsche dizel araçlardan elini tamamen çekeceğini açıklarken, diğer tüm otomobil üreticileri de elektrikli ve hibrit araçlara yöneliyor.

Toyota da emisyon konusunda örnek gösterebileceğimiz otomobil üreticilerinden bir tanesi. Toyota, yakıt teknolojilerinde sıfır emisyon salımı olan hidrojeni yaygınlaştırmak adına kapsamlı çalışmalar yürütmeye devam ederken; hibrit araçlar konusunda da ön plana çıkıyor.

Bunlar emisyon konusunda dünyada yakın geçmişte yaşanan gelişmelerden sadece bazıları. Şimdi tüm bu gelişmeleri göz önünde bulundurarak, emisyon salımının ülkemizde ne kadar önemsendiğine siz karar verin.

Son dönemde ülkemizde hurda teşviki gibi konularda yapılan bazı düzenlemeler, emisyon konusunda da fayda sağlayacak gelişmeler arasında yer alıyor. Ancak daha atılacak çok adım var.

Miray Özmutlu
miray@stilyayincilik.com