Elektriklilerin kaderini Hindistan belirleyecek | OTOSTİL

Elektriklilerin kaderini Hindistan belirleyecek

Elektriklilerin kaderini Hindistan belirleyecek

Dünyanın en hızlı büyüyen otomotiv pazarlarından olan Hindistan, elektrikli otomobillerin kaderini belirleyecek ülke konumuna geldi. Hükümet yeni kararlarıyla elektrikli araçları desteklemeye arar verdi ve içten yanmalı motorların pabucu bir anda dama atıldı.

Hindistan aldığı yeni çevreci kararlarla otomotiv endüstrisine yön verecek gibi. Yapılan açıklamaya göre Hindistan artık hibrit veya içten yanmalı motorlara sahip araçları değil sadece elektrikli otomobillere özel çözümler sunacak. Başta vergi indirimi ve uygun kredi seçenekleri olmak üzere hem üreticileri hem de tüketicileri ilgilendiren değişikliklerle bu büyüyen pazarda elektrikli araçların çoğalması sağlanacak. Bu sayede de uzun süredir gündemde olan Hindistan’daki kirliliği azaltmayı çalışan yetkililer aynı zamanda tüm dünyadaki elektrikli otomobil piyasasına da yön verecek.

Her ne kadar tüm teşvikler hep alt gelir grubuna ait araçları hedefliyor gibi görünse de artan üretim miktarı elektrikli araç teknolojisinin maliyetlerini aşağı çekeceği için üst segment otomobiller de daha ulaşılabilir fiyat etiketlerine sahip olacak.

2018 yılının sonuna kadar hükümetin bir pil fabrikası açması beklenirken 2032 yılında yollarda sadece elektrikli otomobillerin olması hedefleniyor.