Skoda yenilenen Superb ile elektriklendi | OTOSTİL

Skoda yenilenen Superb ile elektriklendi

Skoda yenilenen Superb ile elektriklendi

Skoda, Slovakya’da Dünya Buz Hokeyi Şampiyonası’nın çeyrek finaliyle birlikte ilk elektrikli modellerini ve yenilenmiş Superb modelini tanıtarak elektrikli mobilite çağını başlattı. Dünya prömiyeriyle Bratislava’da sergilenen Superb iV ve Citigoe iV, 124 yıllık Skoda tarihinde büyük bir dönüm noktasını işaret ediyor. Yenilenen Superb Eylül ayının ikinci yarısından itibaren Türk kullanıcısıyla buluşturulacak.

Superb iV markanın ilk şarj edilebilir hibrit modelini temsil ederken, CITIGOe iV ise markanın tamamen elektrikli ilk modeli oldu. Skoda aynı zamanda amiral gemisi modeli Superb’in yenilenen tasarımını da ilk kez sergiledi.

Yenilenen Superb ailesi daha da genişledi

Skoda, yenilenen Superb ile birlikte modele yeni teknolojiler, daha keskin tasarım ve daha sofistike bir kabin getirdi. Daha dinamik ve zarif tasarıma sahip olan Superb, yeni teknolojiler ve daha sofistike kabiniyle de dikkat çekiyor. Full LED Matrix farların yanı sıra birçok yeni teknolojiyle donatılan model, bir kez daha sınıfındaki referans noktası oldu.

Skoda, Superb’in tasarımına da farklılık getirerek, özellikle ön bölümü dikkatli bir şekilde güncelledi. Yeniden tasarlanan ön tamponla birlikte aracın uzunluğu artırıldı. 625 litrelik bagaj kapasitesine sahip olan Superb sedan bir kez daha sınıfındaki geniş bagaj hacmini ve yaşam alanını sunuyor.

Üç dizel ve üç benzinli motor seçeneği

Skoda Superb’de şarj edilebilir hibrit versiyonun yanı sıra altı motor seçeneği ve 10 farklı motor/şanzıman kombinasyonu sunulacak. Dizel motorlar arasında 120 HP’lik 1.6 litre TDI, 150 HP’lik 2.0 TDI ve 190 HP’lik 2.0 TDI seçenekleri yer alacak. Diğer yandan benzinli motor seçeneklerinde giriş seviyesinde 150 HP’lik 1.5 TSI, 190 HP’lik 2.0 TSI ve 272 HP’lik 2.0 TSI motorlar sunulacak. Otomatik şanzıman olarak ise 7 ileri DSG çift kavramalı tercih edilebilecek.

Hibrit Superb 218 HP Gücüyle Fark Yaratacak

Skoda, şarj edilebilir hibrit Superb iV modeliyle hem yüksek performans hem de düşük yakıt tüketimiyle çevreci bir sürüş sunacak. Skoda’nın ilk şarj edilebilir hibrit modeli olan Superb iV, 156 HP üreten 1.4 litre TSI benzinli motoru, 85 kW’lık elektrik motoruyla kombine ediyor. Hibrit sistemin toplam gücü ise 218 HP ve 400 Nm olan hibrit Superb, böylece performanstan asla ödün vermiyor. CO2 emisyonları 40 g/km’nin altında olan Superb hibrit, 13 kWh bataryası sayesinde, sadece elektrikli olarak 55 km menzile sahip. Fren yaparak kendi kendine şarj olabilen Superb aynı zamanda prize takılarak da şarj edilebiliyor. Hibrit Superb’in menzili ise 850 km olarak dikkat çekiyor.

Superb Scout macera sevenler için geliyor

Superb’in hibrit modelinin sunulmasının yanı sıra, yenilenen modelde da ilk kez Scout versiyonu yer alacak. Maceracı kullanıcıları hedefleyen Superb Scout, yerden daha yüksek yapısı ve dört çeker sürüşüyle her türlü yol koşuluyla mücadele edebilecek şekilde geliştirildi. 7 ileri DSG çift kavramalı otomatik şanzımanla sunulacak Superb Scout, 2.0 litre TDI dizel (190 HP) ya da 2.0 litre TSI benzinli (272 HP) motorlarla tercih edilebilecek.

18 inç özel jantlara ve gövde koruma paketine sahip olan Superb Scout, standart modele göre 15 mm daha yüksek. İçeride de Scout versiyonuna özgü detaylar dikkat çekiyor. Özel ahşap efektli kaplamalar, Scout’a özel koltuk döşemeleri ve opsiyonel olarak alınabilen alcantara/deri koltuklar ve ortadaki ekrana yerleştirilen off-road göstergeleri modelin fark yaratan özellikleri oldu. Superb Scout‘ın 660 litre bagaj kapasitesi ise, koltuklar katlandığında 1950 litre oluyor.

Skoda’nın ilk tamamen elektrikli modeli

Skoda’nın tanıttığı CITIGOe iV ise, markanın ilk tamamen elektrikli modeli olaran dikkat çekiyor. Şehir için kullanım için kusursuz bir sıfır emisyonlu otomobil olan CITIGOe iV, 61 kW elektrik motoruna sahip ve lityum iyon bataryasıyla 265 kilometre menzil sunuyor. 40 kW DC hızlı şarj ile, sadece 1 saatte yüzde 80 kapasitesini doldurmak mümkün.

Elektrikli Skoda Superb

Skoda Scout