Elektrikli otomobillerin geçmişten günümüze değişimi otostil dergi

Gelecek gerçekten de elektrikli otomobillerde mi?

Gelecek gerçekten de elektrikli otomobillerde mi?

Otostil.com’daki ilk köşe yazımda elektrikli otomobillerden bahsetmek istedim. Bunun asıl nedeni ise 3 yıl önce ilk kullandığım elektrikli otomobil ile günümüzde kullandığım modeller arasındaki gelişime dikkat çekmek ve gelecekte olabileceklere biraz değinmek.

İlk safkan elektrikli otomobiller ile tanışmamı 2015 yılında Renault Zoe modeli ile yapmıştım. O zamanlar 180 km menzil sunan ve günlük kullanımda ortalama 130-150 km mesafe gidebilen model, günümüzdeki şarj istasyonlarının bir çoğunun olmaması nedeniyle oldukça sancılı bir süreç yaşatmıştı. Menzil kısa, istasyon sayısı az ve şarj süresi ortalama 2 saat. Bunların hepsi birleşince eve dönerken şarj istasyonu olan bir AVM’de uzun soluklu bir kahve molası vermeniz anlamına geliyor.

Bu tür olumsuzluklarına rağmen benim için farklı bir deneyimdi. Tamamen elektrikle çalışan bu otomobilde alıştığımız motor sesi yoktu! Tabii hızlanması da standart otomobillerinden farklıydı. Gaz pedalına sonuna kadar güç uyguladığınızda her ne kadar yüksek hızlara ulaşamasanız bile sırtınızı koltuğunuza dayayacak bir güçle harekete geçebiliyordunuz. Bu çok hoşuma gitmişti ama bataryadan da büyük bir enerji çalıyordu.

Günümüze dönecek olursak, artık otomobillerin sunduğu menziller daha uzun ve şarj istasyonları daha fazla. Giderek yaygınlaşmaya başlayan şarj istasyonlarına karşılık benzin istasyonları da yavaş yavaş dönüşüp gerçekleştirip elektrikli otomobiller için de istasyon koymaya başladılar. Yeni nesil elektrikliler ortalama 300 km menzil sunabiliyorlar.

Bütün bunları düşününce ortalama 3 sene bir süre zarfında menziller iki katına çıkmayı başardı. Şarj süreleri halen daha uzun sürmesine rağmen artan menzil ve istasyonlar bir miktar sevindirici bir haber. Bu kısa sürede gerçekleşen gelişim göz önüne alındığında ilerleyen dönemlerde daha heyecan verici modeller ve menziller bizimle olacak.

0-100 km/s ivmelenmesini 2.0 sn’den daha kısa sürede tamamlayanlardan tutunda tek depo ile 1000 km menzil sunacak modellere kadar. Her ne kadar bunlar şimdilik bir hayal olsa da gelecekte bunları yaşayıp deneyimleme imkanına sahip olacağız. O zaman gelene kadar günümüz menzilleri ve modelleri ile yaşamaya devam edeceğiz.

elektrikli otomobil

Nissan Leaf