Detroit’in sürprizi en büyük Audi oldu | OTOSTİL

Detroit’in sürprizi en büyük Audi oldu

Detroit’in sürprizi en büyük Audi oldu

Detroit Motor Show’da sergilenen Audi Q8 Concept, firmanın ürün gamındaki en büyük model olacak. Bu büyük SUV 4 kişilik yaşam alanıyla Coupe SUV sınıfında boy gösterecek.

Bir SUV’un fonksiyonelliğini coupe’nin çekiciliği ile harmanlama mottosu ile hazırlanan Q8 Concept, bunu performansıyla da oraya koyuyor. Audi bu büyük SUV’da 700 Nm tork ve 245 kW üreten 3.0 litrelik TFSI motor ile bir elektrik motoruna yer vermiş. Benzinli motor araca 333 HP güç sağlarken tek başına elektrik motoru 100 kW gücünde. İki motorun birlikteliği ile 0-100 km/s hızlanmasını 5,4 saniyede tamamlayan model, 250 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor. Ancak bu kadar yüksek performansa rağmen aracın 100 km’deki ortalama tüketimi 2,3 lt olarak açıklanıyor.

2018 yılında yollara çıkacağı açıklanan Q8, 5,02 metre uzunluğa sahip. 3 metrelik dingil mesafesi ile 4 kişilik iç mekanında yolcularına maksimum yaşam alanı sunan model Audi’nin yeni sanal kokpiti ile donatılmış. Aracın orta konsoluna baktığınızda bir konsept olduğunu hemen anlamanıza rağmen güncel modellerle olan benzerlik nedeniyle seri üretim halinde çok fazla değişiklik olmayacağını anlamak zor değil.

Aracın tasarımında RS modellerini andıran çizgilere yer veren Audi, önde sert ve kızgın bakışlı bir model olarak hazırladığı Q8’in arkasında spor otomobil hissini güçlendirmek için abartıdan uzak ancak sert geçişleri olan çizgilere yer vermiş.

Aracın büyük boyutları sayesinde sportif arka kısımda kullanıcılara 630 litrelik yükleme alanı sunuluyor.

Audi Q8 concept Audi Q8 concept Audi Q8 concept