Corona virüsü bayileri de vurmaya başladı otostil Dergisi

Ekran bile gelmiyor, bu yıl satışlar yine düşecek!

Ekran bile gelmiyor, bu yıl satışlar yine düşecek!

Dünyayı kasıp kavuran ve adeta herkesi paranoyak hale getiren Corona virüsü nedeniyle insanlar yolda Çinlileri dövmeye çok yakın. Neredeyse Japon, Kırgız, Çin fark etmeksizin çekik gözlü insanlar bu virüs nedeniyle birer potansiyel mikrop kaynağı gibi algılanıyor.

Hepimizi psikopat yapan bu virüs hemen hemen her sektörü de olumsuz etkiledi. Üretimler azaldığı için önümüzdeki dönemde ürün teminleri sıkıntılı olacak.

Ülkemizde ise Çin’den direkt ithal edilen otomobil pek yok; bazı motosiklet, bisiklet gibi farklı araçlar var ancak onlar da da yeteri kadar stok olduğu için şimdilik olumsuz bir durum yaşanacak gibi görünmüyor.

Asıl sorun önemsiz gibi gelen parçaların temini nedeniyle ilerleyen günlerde araçların satışının yapılamayacak olması!

Aracınızdaki multimedya ekranı Çin’den gelmediği için kaporasını verdiğiniz otomobilin 3 ay sonra teslim edileceğini söyleseydik ne derdiniz? Şu anda yaşanan tam olarak bu!

Örneğin adı arazi araçlarıyla özdeşleşen bir markanın ülkemizdeki teslimatları modele göre 3-5 ay sonrasına ötelenmiş bile. Çünkü ekranlar Çin’den gelemiyor ve üretim aksıyor.

Siz Nisan ayında aracınızı alacağınızı zannederken birden bire bayi sizi arayıp aracınız Eylül ayında gelecek diyor… Siz de haklı olarak “bırak kardeşim ekransız gelsin” diyorsunuz ancak ne yazık ki o işler öyle olmuyor!

Önümüzdeki süreçte yedek parçalardaki sıkıntı nedeniyle pek çok üreticide benzer sorunlar olacağı aşikar; işin kötüsü bu konu hakkında atılacak adım ise ne yazık ki yok. Çünkü bir parçayı üretmekle iş bitmiyor. O parçanın uzun süreli test edilmesi ve sonrasında onay alması gerekiyor. Bugün bir parça için bu işlemler başlasa neredeyse 6-7 ay sonra sorun çözülür ki o zamana kadar da bu Corona virüs sorununun çözülmesi ön görülüyor ve bu nedenle yeni bir imalat prosesine başlanmıyor.

Bu olumsuz durum ülkemizdeki bayileri de rahatsız etmeye başladı bile. Şimdiden araçların teslim süreleri ile ilgili net konuşamamak müşteri kayıplarına yol açıyor. Pek çok markada da bu sorunlar yüksek sesle dillendirilmeye başlanmış bile. Bu konuda yerli üreticiler ise nispeten çok daha şanslı. Çünkü olası bir ikame parçayı daha seri üretip, izinleri daha kolay alabiliyorlar.

Bakalım bu Corona virüs önümüzdeki günlerde başımıza ne gibi işler açacak?