Chevrolet Türkiye'ye dönüyor mu? Araba Dergisi otostil

GM CEO’su Chevrolet’nin dönüşü için yeşil ışık yaktı

GM CEO’su Chevrolet’nin dönüşü için yeşil ışık yaktı

Chevrolet 2013 yılı sonunda Avrupa’dan çekilme kararı almıştı. Bu süreç içinde yapılan açıklamada firmanın araçlarına servis hizmetini de Opel bayilerini vereceği belirtilmişti. Ancak General Motors CEO’su Mary Barra yaptığı açıklama ile kafaları karıştırdı ve Avrupa’ya geri dönüş için yeşil ışık yaktı. Chevrolet Türkiye’ye dönüyor mu?

General Motors için hareketli bir süreç başlamış gibi görünüyor. Zarar eden Opel’i PSA Grubu’na satmasıyla finansal olarak bir kamburdan kurtulan marka, 2013 yılı sonunda Avrupa’dan çekilme kararı aldığı Chevrolet markası için şimdiden yeni stratejiler geliştirmeye başladı bile.

General Motors CEO’su Mary Barra yaptığı açıklamada “Şu anda Avrupa’ya geri dönüş için önümüzde hiçbir engel yok” derken, geri dönüş söz konusu mu sorusuna “Kesinlikle” cevabını verdi.

Bu da demek oluyor ki özellikle ülkemizde önemli bir hayran kitlesi olan Chevrolet’i yeniden yollarda görebileceğiz. Ancak CEO söz konusu açıklamada özellikle tarih vermekten kaçındı. Bu da demek oluyor ki grubun hala çözmesi gereken sorunlar var.

Bunların başında da hiç kuşku yok ki Chevrolet modellerinin servis hizmetinin nasıl sağlanacağı olacaktır. PSA Grubu’na satılmadan önce, Chevrolet ilk çekilme kararını duyurduğunda servis işlemlerinin yetkili Opel bayileri tarafından verileceği belirtilmişti. Sonuçta pek çok parça da ortak kullanıldığı için bir sorun yoktu. Ancak artık Opel, PSA Grubu’nun bir markası ve yapılan açıklamalarda artık Opel modellerinde PSA Grubu’na ait parça oranının artacağı belirtiliyor. Yani GM’e ait yeni yedek parçaların Opel bayilerinde yer alması zor. Zira bazı ülkelerdeki rekabet kanunları da bu tarz bir işleme uygun değil. İşte bu nedenle GM’nin önündeki belirsizlik büyüyor. Chevrolet Türkiye’ye dönüyor mu?

http://www.otostil.com/category/yazarlar/