Cenevre Otomobil Fuarı 2018 Hyundai Kona otostil dergisi

Yeni elektrikli Hyundai Kona yeni yoldan İstanbul-İzmir yapabilecek

Yeni elektrikli Hyundai Kona yeni yoldan İstanbul-İzmir yapabilecek

Hyundai Kona Cenevre Otomobil Fuarı’nda elektrikli versiyonla yer alacak. Aracın standart modelden en büyük farkı sahip olduğu elektrikli motora rağmen benzinli motorları aratmayan performansı. Cenevre Otomobil Fuarı 2018 Hyundai Kona

Hyundai, yeni elektrikli Kona’yı piyasaya sürmesi ile Avrupa’daki ilk tamamen elektrikli kompakt SUV modelini tüketicilerle buluşturmuş oldu. Elektrikli Kona, iki farklı motor seçeneği ile 470 kilometreyi geçen menzil sunuyor.

Bu da kabaca bir hesapla yeni açılacak otoyolla İstanbul’dan İzmir’e kadar hiç şarja gerek kalmadan ulaşmak demek.

Aracın dış tasarımı içten yanmalı modelle büyük benzerliklere sahip. Ancak aracın ızgarası değişimden etkilenmiş. Önde motor soğutulmasına gerek olmadığında bu alandaki ızgara kapalı bir tasarıma sahip. Ayrıca aracın priz girişi de önde yer alıyor. Profilden ise modelin yeni jantları dikkat çekiyor. Düşük sürtünme ile uyumlu lastiklerle donatılan Kona’nın arka tasarımı ise arkadaki “electric” logosu ve egzozsuz tasarımla diğer versiyonlardan ayrılıyor. Aracı boydan boya saran koyu renkli plastik kaplamalarsa SUV karaktere vurgu yapmaya devam ediyor.

Ödün vermeyen bir otomobil sloganına sahip olan elektrikli Kona için Hyundai, benzinli veya dizel motorları aratmayan performansı ve onlarla yarışan menzili ile bu iddiasını desteklediğini söylüyor. Aracın 99 kW güç üreten motoru ona 135 HP güç sağlarken 395 Nm’lik tork üretiyor. 167 km/s maksimum hıza ulaşabilen Kona Electric 6 saat 10 dakikada standart bir prizden şarj olabiliyor. Hızlı şarjlarla otomobil 54 dakikada pillerinin yüzde 84’ünü şarj edebiliyor.

9,3 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayan Kona Electric, standart pillerle 300 km’lik menzile sahip. Ancak daha fazla güç isteyenler için sunulan 150 kW’lik motor 204 HP güç üretiyor. Yine 167 km/s maksimum hıza sahip olan aracın hızlanması bu motorla 7,6 saniyeye düşerken menzili 470 km’ye yükseliyor.

Toplam uzunluğu 4180 mm, genişliği 1800 mm, yüksekliği 1570 mm ve dingil mesafesi 2600 mm olan Kona 332 litrelik yükleme alanına sahip.

Cenevre Otomobil Fuarı’nda lansmanı yapılacak olan elektrikli Kona’nın fuardan sonra siparişleri alınmaya başlanacak.

Yeni elektrikli Hyundai Kona

Yeni elektrikli Hyundai Kona

Yeni elektrikli Hyundai Kona