Cenevre Otomobil Fuarı 2018 Citroen Otomobil Dergisi otostil

Yeni Citroen Berlingo artık binek tüketicileri hedefliyor

Yeni Citroen Berlingo artık binek tüketicileri hedefliyor

Citroen Berlingo Cenevre Otomobil Fuarı’nda 3. nesli ile yer alacak. Aracın platformu dahil neredeyse tüm özellikleri bu yeni modelde değişmiş. Cenevre Otomobil Fuarı 2018 Citroen standında gözler Berlingo’da olacak.

Aracın tasarımında artık daha fazla binek kullanımın hedeflendiği belli oluyor. Öncü modellerden farklı olarak biraz daha SUV gibi tasarlanan model, markanın diğer modellerinde kullanılan kapılardaki Airbump yastıklara da sahip. Citroen’in yeni marka yüzünün kullanıldığı Berlingo, yayvan ızgara ve çekik farlarla Aircross ailesi ile benzerliklere sahip.

Aracın profil görüntüsü yeni jantlar ve kapılar ile değişkenlik gösterirken arka kısım önemli bir değişimden geçmemiş. Yine yukarı doğru açılan büyük bagaj kapağına sahip olan Berlingo, diklemesine yerleştirilmiş büyük stoplara sahip. Burada iki parçalı bagaj kapağı kullanılsaydı binek kullanıcılar daha mutlu olurdu.

Bugüne kadar 1.7 milyondan fazla satılan Citroen Berlingo yeni platformu sayesinde daha cömert bir iç mekana kavuşmuş. Araç artık M ve XL adı altında iki gövde versiyonuyla satılacak. 4.40 metre uzunluğundaki M karoser dışında tüketiciler 4.75 metre uzunluğundaki XL versiyonu da alabilecek. Aynı zamanda model 5 veya 7 koltukla da donatılabilecek.

Aracın yeni altyapısı sayesinde yükleme alanında da önemli değişiklikler var. Bunların başında arka koltukların katlanmasıyla elde edilen 2.7 metrelik uzunluk yer alıyor. XL modelde bu uzunluk 3.05 metreye ulaşıyor. Bagaj kapasitesi ise M versiyonda 100 lt artışla 775 litrelik değere ulaşmış durumda.

EMP2 platformunda yükselen Yeni Citroen Berlingo toplamda 19 sürüş asistanı ile satışa sunulacak. Bunlar içinde head-up display’den adaptif hız sabitlemeye, Grip Control’den eğim iniş kontrolüne kadar zengin bir donanım kullanıcıları bekliyor.

Ayrıca otomatik fren gibi son dönemin popüler yenilikleri de aracın aksesuar listesinde yer alıyor.

İlk etapta biri benzinli iki motorla alınabilecek olan Berlingo yıl sona ermeden motor gamını da zenginleştirecek. Araçta sunulacak olan 1.2 litrelik 110 beygir güç üreten benzinli motor 6 ileri manuel vitesle donatılırken, bu motorun 130 HP güç üreten ve 8 ileri EAT8 tam otomatik şanzımanlı versiyonu da 2019 ikinci yarısında tüketicilere sunulacak.

Dizel cephesinde ise 1.5 litrelik dizel motor 75, 100 ve 130 HP güç üreten versiyonları ile sunulacak. 130 beygirlik model ileriki dönemlerde ise 8 ileri otomatik vitesle alınabilecek.

Cenevre Otomobil Fuarı’nda lansmanı yapılacak olan Yeni Citroen Berlingo bu yılın ikinci yarısında bayilerde yer almaya başlayacak.

Yeni Citroen Berlingo 2018

Yeni Citroen Berlingo 2018

Yeni Citroen Berlingo 2018