Carlos Ghosn tutuklandı Renault-Nissan-Mitsubishi otostil dergi

Renault-Nissan-Mitsubishi CEO’su Carlos Ghosn tutuklandı

Renault-Nissan-Mitsubishi CEO’su Carlos Ghosn tutuklandı

Otomotiv  dünyasının en ünlü tepe yönetici şokta. Japonya’nın en saygın gazetelerinden Ashai Shimbun Renault-Nissan-Mitsubishi CEO’su Carlos Ghosn’un düşük gelir beyan ettiği gerekçesiyle hapis yatması gerektiğini iddia etti. Bu suç aponya’da hapis cezası gerektiriyor. İddiaya göre Ghosn milyonlarca Japon Yen’lik gelirini saklamış 100 milyon Yen=780 bin euro. CEO’nun yıllık resmi geliri 7,06 milyon euro görünüyor. Ardından da ünlü CEO Carlos Ghosn tutuklandı.

Nissan şirketinden yapılan açıklamada Ghosn’un görevine son verileceği ifade edildi.   Gazetenin internet sitesinde yer alan haberde Ghosn’un kendi gelirlerini mali tablolara indirgemediği, bu yüzden savcılarla gönüllü olarak görüşmeyi kabul ettiği söyleniyor. Devlet televizyonu NHK ise şüpheli mali ihlallerden dolayı Ghosn’un sorgulandığını bildirdi. Nissan sözcüsü haberle ilgili inceleme yaptıklarını belirtirken, Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakının sözcüleri ise soruları yanıtsız bıraktı.

Hisseler dip yaptı

Gelen haberlerin ardından Renault grubunun hisseleri Paris borsasında yüzde 5,5 değer kaybetti. Carlos Ghosn’un kazandığı gelirini Japonya’da vergi dairesine daha düşük gösterdiği bildirildi. Lübnan asıllı Fransız vatandaşı Ghosn, iflas aşamasına gelen Nissan şirketini zor günleri atlatıp, ayağa kaldırmıştı.