Ambulanslar hep saat 5’de mi kazaya gidiyor?

Son zamanlarda trafikte ambulanslar dikkatimi çekmeye başladı. Özellikle trafiğin başladığı saat 5 itibariyle…

PAYLAŞ

Bir hayat kurtarmanın önemi tartışılmaz. Bu nedenle ambulans, itfaiye gibi araçlar sizden yol istediğinde hemen ona yol vermeniz çok önemli, bunun tartışılacak bir noktası yok. Ama bununla birlikte çakarlı araç terörü de son bulmalı…

Ancak benim dikkatimi çeken son zamanlarda ne zaman trafik olsa yolda karşıma çıkan ambulanslar… Yanlış anlamayın elbette içlerinde gerçekten de hayat kurtarmak için saniyelerle yarışanlar var ancak bazıları o kadar rahat araç kullanıyorlar ki onların acil bir yere gittiklerine inanmakta zorlanıyorum.

Üstelik bu ambulansları nedense gün içinde trafik nispeten açıkken görmüyorum, ne zaman trafik olmaya başlıyor o zaman yola çıkıyorlar.

Daha önceleri başta iş adamları olmak üzere acil bir yere yetişmesi gerekenlerin ambulansları kiralayıp gidecekleri yere yetiştiklerine ilişkin haberler okumuştum. Şimdi ise benzer bir durumun olduğunu sanmasam da ambulans sürücülerinin altlarındaki aracı kendi keyiflerine alet ettiklerini düşünüyorum.

Bunun bir örneğini de devlet memurlarında görüyorum.
Saat 17.10 itibariyle İstanbul E-5’in en yoğun olan bölgelerinde hep bir çakarlı minibüs ve ona eskortluk yapan bir polis aracı görmekten bıktım. Bu araçların da keyfi ambulans şoförleri gibi yol istemeleri ve sizi taciz etmeleri bana gına getirdi.

Aslında bu araçların da geçiş üstünlüğü yok, bu kanunla belirtilmiş. Hatta yetkililer daha önce yaptıkları açıklamalarda bu usulsüz çakar kullanımına son verileceğini, devlet araçlarında da bu durumun suistimal edilmemesi gerektiğini belirtti ama sonuç değişmedi.

Umarım okulların açılmasıyla artan trafikte bu ve bunun gibi kendini uyanık sanan sürücülere emniyet güçleri gerekli cezaları keserler ve trafik düzene girer. Aksi halde zaten gergin olan sürücüler birbirleriyle ciddi kavgalara karışacak ve yollar farklı bir şekilde kan gölüne dönecek diye korkuyorum…