Bugatti’nin W16 motoru türünün son örneği olacak otostil dergi Bugatti W16

Bugatti’nin W16 motoru türünün son örneği olacak

Bugatti’nin W16 motoru türünün son örneği olacak

Bugatti yeni modellerinde 16 silindirli motor olmayacağını açıkladı ve hibrit motorlara dikkat çekti. Bugatti W16 motorun türünün son örneği olacağını doğruladı.

Bugatti’nin Chiron’a ve geçtiğimiz günlerde tanıtılan yeni Divo’ya güç veren dört turbo şarjlı, 1103 kW gücündeki W16 motoru; muhtemelen gelecek nesiller için içten yanmalı motorların en iyi örneklerinden biri olarak tanımlanacak. Aynı zamanda bu motor türünün de sonuncusu olacak.

Bugatti’nin güçlü motoru 13 yıl önce Veyron’da tanıtıldığından beri istikrarlı bir şekilde gelişmeye devam etti ve daha da gelişebilir; ancak Bugatti CEO’su Stephan Winkelmann, zamanı dolduğunda motorun yenilenmeyeceğini doğruladı.

Winkelmann, geçen hafta Kaliforniya’da yaptığı açıklamada “Er ya da geç yasalar herkesi radikal adımlar atmaya zorlayacak” şeklinde konuştu ve devam etti:

“Yeni 16 silindirli motor gelmeyecek, bu türünün sonuncusu olacak. Bu inanılmaz bir motor ve bunun için dışarıda büyük bir coşku olduğunu biliyoruz. Herkes bu motora sonsuza kadar sahip olmak ve onun gelişmesini ister. Biz de bu motoru hayatta tutmak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız … Ama ileri teknolojiye sahip olmak istiyorsanız, değişim için doğru anı seçmeniz önemlidir.”

Ancak Winkelmann W16’nın ilerleyen zamanlarda daha da cesur olma ihtimali olduğunu söyleyerek, bu canavar için kapıyı açık bıraktı.

Bugatti W16 motor