Bugatti Divo’da hız yerine yol tutuşuna odaklanacak otostil dergi Bugatti Divo

Bugatti yeni Divo’da hız yerine performansa odaklanacak

Bugatti yeni Divo’da hız yerine performansa odaklanacak

Bugatti Monterey Otomobil Haftası’nda tanıtılacak Divo’da, yüksek hız yerine yüksek yol tutuş ve performansa odaklandığını açıkladı. Bugatti Divo için geri sayım başladı.

Bugatti’nin, dünyanın en hızlı aracını üretme hedefini açıklamasının üzerinden çok zaman geçmedi. Ancak, dünyanın en hızlı otomobili unvanını, geçtiğimiz Kasım ayında Nevada’da 447,2 km/s hıza ulaşan Koenigsegg Agera RS kaptı.

Bugatti ise artık bu hızı aşmakla ilgilenmiyor. Yeni Bugatti CEO’su Stefan Winkelmann; eski CEO Wolfgang Dürheimer’ın, Bugatti Chiron ile 420 km/s’lik hızı aşmak konusunda verdiği sözden geri döndü.

Bunun yerine Winkelmann; yine Chiron platformuna dayanan, daha yavaş ama daha iyi bir yol tutuşuna sahip bir araç olan Divo’yu üretmeye karar verdi. Divo’dan sadece 40 adet üretilecek ve her biri 5.8 milyon dolardan satışa sunulacak. Merak edenler için, bu fiyat Chiron’un iki katına karşılık geliyor.

Bugatti 4 video yayınladı

Divo 24 Ağustos’ta, Monterey Otomobil Haftası kapsamında yapılacak olan Quail etkinliğinde tanıtılacak. Bugatti tanıtımdan önce, aralarında üst düzey yöneticilerin konuşmalarının da yer alacağı sekiz video yayınlayacak. Bu videoların dört tanesi şu anda Bugatti’nin resmi Facebook sayfasında yayınlandı bile. Videolarda CEO Stefan Winkelmann, Tasarım Şefi Achim Anscheidt, Dış Tasarım Şefi Frank Heyl ve Divo Proje Lideri Pierre Rommelfanger’ın Divo ile ilgili yorumlarına yer veriliyor.

Videolar arasında Heyl’in yorumlarını içereni en ilginç olanı; çünkü Heyl, Bugatti’nin Divo için tamamen yeni bir form dili yarattığını açıklıyor. Heyl Divo için, sürüklemeyi azaltmanın aksine, yer çekimini artırmaya odaklandıklarından bahsediyor. Kısa zaman önce yayınlanan bir teaser videosu otomobilin arka farlarıyla ilgili bazı ipuçları veriyordu. Tasarım olarak Aston Martin Vulcan’ı andıran arka farlarda birçok küçük LED bir arada kullanılmıştı.

Chiron’dan daha hızlı olacak

Otomobilin motoruna gelecek olursak, muhtemelen Bugatti’nin 2005 yılında Veyron’un lansmanından beri kullandığı 8.0 litrelik dört turboşarjlı W-16’nın platformu kullanılacak. Chiron’un 1.480 beygir gücündeki motoruyla aynı kanı taşıyacak olan Divo’nun, artırılmış yol tutuşu ve azaltılmış ağırlığı sayesinde 0 – 100 km/s hıza, 2.5 saniyeden daha hızlı ulaşması bekleniyor.

Bu yılki Monterey Otomobil Haftası 18 – 26 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek ve prestijli Pebble Beach Concours d’Elegance etkinliği ile sona erecek.

Bugatti Divo geliyor