Bu Audi'nin şakası yok | OTOSTİL

Bu Audi’nin şakası yok

Bu Audi’nin şakası yok

Biz Audi A3’ü kompakt ancak sağlam bir Audi olarak biliriz. Ancak araca eklenen RS logosu bir anda onu dünyanın en hızlı otomobillerinden biri haline getiriyor. Yeni RS3 400 HP’lik gücüyle en güçlü 5 silindirli otomobil oldu.

5 silindirli motorlar günümüzde yaygın değil. Ancak Audi bu motoru kullanmaktan vazgeçmiyor. Firmanın kompakt sınıf otomobili A3 modelinin sportif versiyonu RS3 ise hala 5 silindirli bir motorla hayat buluyor. 2.5 litrelik bu güç ünitesinden firma 400 HP güç elde ediyor. Eski motordan 33 HP daha fazla olan güç sayesinde de araç 0-100 km/s hızlanmasını 4,1 saniyede tamamlayıp 280 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor.

Yeni motorun yanma odalarında ve hava emiş sisteminde bir takım değişiklikler yapan Audi egzoz sistemini de elden geçirmiş. Daha güzel bir sese sahip olmasıyla birlikte bu değişiklikler güç artışını da mümkün kılmış. Üstelik bu performansa rağmen aracın 100 km’deki ortalama tüketimi 8,3 lt olarak açıklanıyor.

Yüksek gücü karşılamak için modelde yine quattro dört tekerlekten çekiş sistemi görev yapıyor. Ayrıca opsiyonel olarak RS spor süspansiyon satın alınabiliyor. Bu donanımla aracın yerden yüksekliği azaltılırken daha performans odaklı kullanımlara uygun olarak amortisörler sertleştirilmiş.

Nisan ayı ile birlikte siparişlerin toplanacağı otomobil ilk kez Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenecek ve tüketicilere Ağustos ayında teslim edilecek.

Audi RS 3 Sportback Audi RS 3 Sportback Audi RS 3 Sportback