BMW i3s artan menzili ile tam bir şehirli olmuş | OTOSTİL

BMW i3s artan menzili ile tam bir şehirli olmuş

BMW i3s artan menzili ile tam bir şehirli olmuş

Hepinizin bildiği gibi BMW i3 uzun yıllardır aramızda olan bir otomobil fakat BMW otomobilin tasarımını yenilemek yerine onu bir miktar daha güçlendirmeyi tercih etmiş. Tabii bunu yaparken batarya verimliliğini de arttırmayı başarmış ve ortaya BMW i3s çıkmış.

Standart i3 modeli fabrika verilerine göre ortalama 300 km menzile ve gündelik kullanımda da minimum 180-200 km’lik bir menzile sahip. Yeni i3s modeli ise standart i3 modelinden 14 HP ve 20 Nm daha güçlü bir motora sahip. 184 HP güç ve 270 Nm tork üreten motor, 0-100 km/s hızlanmasını 6.9 saniyede tamamlamayı başarıyor.

Batarya boyutları aynı kalmış olmasına rağmen i3s modelinin enerjisini daha verimli kullandığını ve tam şarj ile daha fazla menzil sunabildiğini söyleyebiliriz.

BMW i3s testi

İç mekan aynı kalmış

i3s modelinde daha farklı bir kabin bekliyorsanız bu noktada bir miktar hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Çünkü marka bu noktada geri dönüşümden üretilmiş kaplamalara yer verdiği i3 modeli ile aynı konsolu kullanarak maliyetleri düşürmüş.

Tabii küçük detaylara yer vermeyi unutmamış. Örneğin belirli alanlardaki i3s logosu otomobile ilk bindiğiniz anda bu otomobilin daha güçlü ve uzun menzilli i3 modeli olduğunu hatırlamanıza yardımcı oluyor.

BMW i3s testi

Yarım saatte 170 km menzil

Yeni i3s, küçük bataryalı kardeşinin tam dolu pilleri ile sunabildiği menzili yarım saatlik hızlı şarj ile sunabiliyor. Bu da günün sonunda küçük bir kahve molası verdiğinizde fazladan mesafe anlamına geliyor. Bu kadar kısa sürede böyle bir menzile sahip olabilmek güzel fakat buna hızlı şarj istasyonlarında sahip olabiliyorsunuz. Eğer ev tipi şarj kablosu ile otomobili şarj etmek istediğinizde maalesef bu süre bu kadar kısa olamıyor.

Standart ev tipi şarj aleti ile otomobili bataryalarınızın doluluk oranına bağlı olarak ortalama 10 saat gibi bir sürede şarj edebiliyorsunuz. Gece yatarken şarja takmak için ideal fakat gündelik kullanımlar için biraz pratiklikten uzak kalıyor.

i3s’in sürüşü oldukça hisli. Direksiyon komutlarınıza güzel tepkiler veriyor ve ayrıca fren pedalını oldukça az kullanıyorsunuz. Otomobil gaz pedalından ayağınızı çektiğiniz andan itibaren kendini şarj etmeye başladığı için yavaşlamak için fren pedalına basmanıza gerek kalmıyor.

Ek olarak otomobilin kabini oldukça sessiz. Özellikle fosil yakıtla çalışan bir motor olmadığı için otomobilin çalışıp çalışmadığı konusunda tereddütte kalabiliyorsunuz.

BMW i3s testi

BMW i3s testi sonucu

Gelecek elektrikli otomobillerde olmasına rağmen günümüzde halen bu araçların daha çok yol alması gerekiyor. Şarj istasyonlarının sıklığının ve menzillerin artması bu otomobillerin günlük kullanımlarda daha rahat tercih edilmesine yardımcı olacaktır.

BMW i3s testi

TEKNİK VERİLER - BMW i3s
Motor (tip/silindir sayısı): Elektrikli motor
Yerleşim: Arkada
Supap/eksantrik sayısı: -
Motor hacmi: -
Maksimum güç: 184 HP
Maksimum tork: 270 Nm
Son hız: 160 km/s
0-100 km/s hızlanma: 6.9 sn
Şanzıman: -
Aktarma: Önden çekiş
Frenler (ön/arka): Disk/ disk
Lastikler: 175/55 R20
Pil kapasitesi: 27.2 kWh
Bagaj kapasitesi: 261 lt
Ağırlık: 1340 kg
Menzil (fab. ver.): 300 km
Uzunluk: 4011 mm
Genişlik: 1775 mm
Yükseklik: 1577 mm
Aks mesafesi: 2570 mm
Fiyat: Sipariş ile geliyor

Oto STİL Test verileri
0-100 km/s hızlanma (sn): 7.2
0-400 m (sn): 14.1
100-0 km/s fren (soğuk)(m): 38.9
100-0 km/s fren (sıcak)(m): 39.0
Gürültü 100 km/s (dB): 65
Test tüketimi (lt/100 km): -
Ulaşılan Menzil (km): 270

BMW i3s testi