BMW Avrupa'dan ümidi kesti üretim için Çin'i seçti otostil BMW Çin üretim

BMW Avrupa’dan ümidi kesti üretim için Çin’e yöneldi

BMW Avrupa’dan ümidi kesti üretim için Çin’e yöneldi

BMW, ABD Başkanı Donald Trump’ın yeni ek vergi politikasını uygulamaya koymasından birkaç gün sonra, Çin’deki iki otomobil üretim tesisinin kapasitesini artırma kararı aldı. BMW Çin üretim kapasitesini artırıyor.

520 bin araç üretilecek

BMW ve Çinli ortağı Brilliance Automotive Group Holdings, Pazartesi günü Alman otomobil üreticisi ile ortak girişimlerini genişletmek için bir anlaşma imzaladılar ve bu anlaşmayı bir basın açıklamasıyla duyurdular. Bu anlaşmayla BMW, 2019 yılında Çin’de iki tesiste ürettikleri araç sayısını 520 bine çıkaracak. BMW, ülkede yılda 450 bin araç üretmek için geçen yıl bir hedef zaten belirlemişti.

BMW’nin Çin pazarındaki büyüme kararı, Trump’un yüzde 25’lik ek gümrük vergisi uygulamasının bir getirisi olarak karşımıza çıkıyor. BMW tarafından gerçekleştirilen bu hareket, aynı zamanda Çinli otoriteler tarafından ülkenin yabancı mülkiyet kısıtlamalarını hafifletmek için Nisan ayında Çinli yetkililer tarafından yapılan planlarla örtüşüyor ve yabancı otomobil üreticilerinin Çinli yerel ortaklarını nihayetinde satın alabilmeleri mümkün gözüküyor.

BMW Çin üretim kapasitesini artırıyor