Avrupa elektrikli otomobil satış rakamları otostil dergisi

Avrupa elektrikli arabasız olmaz diyor ama satın almıyor

Avrupa elektrikli arabasız olmaz diyor ama satın almıyor

Elektrikli otomobiller için herkes geleceğin ulaşım modeli diyor. Ancak rakamlar gösteriyor ki elektrikli modellerin satın alınmada öncelikli tercih olması için daha çok uzun bir yol var. Avrupa elektrikli otomobil satış rakamları hiç de düşündüğünüz gibi değil.

Şu anda dünyada yaklaşık 2 milyon elektrikli otomobil yollarda geziyor. Üstelik bu sayıya plug-in hibrit modeller de dahil. Yani tamamen elektrikli otomobillerin sayısı tahmin ettiğinizden bir hayli düşük.

Bununla birlikte inanması güç ama Avrupa elektrikli otomobil konusunda sanılanın aksine çok geride. Her zaman çevreci tutumlarıyla ön planda olan Avrupalı tüketiciler iş elektrikli otomobil satın almaya geldiğinde ne yazık ki tercihlerini bu araçlardan yana kullanmıyorlar.

Dünyadaki elektrikli araçların yaklaşık üçte biri Çin’de bulunuyor. 650 bin elektrikli otomobile ev sahipliği yapan Çin Halk Cumhuriyeti’ni izleyen ülke ise 565 bin adetle Amerika Birleşik Devletleri. Yüzde 28’e karşılık bu rakamda eklenince iki ülke toplam araç sayısını yarısından fazlasına sahip oluyor.

Üçüncü büyük elektrikli araç parkına ise Japonya sahip. Bu ülkede 150 binden fazla aracın olduğu açıklanıyor.
Dördüncü ve nüfusa oranla en çok elektrikli otomobili olan ülke ise Norveç. Araç parkının yaklaşık üçte biri elektrikli modellerden oluşan Norveç’de 135 bin araç yer alıyor.

Tüm Birleşik Krallık yani İngiltere, İskoçya ve İrlanda toplam 85 bin araçlık parkıyla çevreci araçlar konusunda oldukça geride.
Fransa 84 bin adet elektrikli araç parkıyla 75 bin adete sahip olan Almanya’nın önünde yer alırken İsveç ise 34 bin araçla dokuzunculuğun sahibi. Kanada’da ise sadece birkaç düzine elektrikli araç olduğu açıklandı.
Rakamlar gösteriyor ki çevreci modellere önem verdiği sanılan Avrupa ülkeleri aslında hala bu teknolojiye karşı oldukça önyargılı.

http://www.otostil.com/category/testler/