AVM otopark ücret yönetmeliği İBB otopark otostil dergisi

Daha AVM’ye söz geçiremeyen belediye ne yapabilir ki?

Daha AVM’ye söz geçiremeyen belediye ne yapabilir ki?

AVM otopark ücret yönetmeliği uzun süredir hayatımızda ancak ne yazık ki buna uyan AVM bulmak çok zor.

Haftasonu eşinizi ve çocuğunuzu aldınız evinizin ihtiyaçları için soluğu bir alışveriş merkezinde aldınız. Aracınızı park ettiniz, belki alışveriş yaptınız belki yapmadınız, ama 3 saat olmadan otoparktan çıkış yapmak istediniz ve sürpriz; sizden otopark ücreti istiyorlar.

Normal şartlar altında bu istenen ücret tamamen hukuksuz; 2007/1-4 sayılı UKOME kararı uyarınca AVM’ler 3 saat koşulsuz ücretsiz otopark hizmeti vermek zorunda. Üstelik bu karar Danıştay tarafından da onandığı için hukuki boyutu artık tartışılamaz.

Ancak gelin görün ki bunu dinleyen pek yok.

Örneğin Florya’daki Aqua Florya AVM 1 saat ücretsiz derken, sonrası için alışveriş yapsanız da para istiyor, Capacity ve Carousel kendi kafalarından bir limit belirlemiş ve o miktarda fiş gösterirseniz 3 saat bedava diyor. İstinye Park otoparkı için bir ücret istemiyor, yakınındaki Kanyon ise paralı…

Örnekleri artırmak mümkün. Ancak burada önemli olan AVM’lerin tutumu değil, sonuçta onlar ticari birer işletme ve kar elde etmek istiyorlar. Burada iş İstanbul Belediyesi’ne düşüyor. Benim de birkaç şikayet ettiğim ancak sonuç alamadığım bu durum karşısında belediye bir yaptırım yapmıyor veya yapamıyor. En fazla o AVM’ye ceza kesiyor ki kesilen ceza elde edilen otopark gelirine kıyasla çok cüzi kalıyor ve AVM’ler de bundan güç alıp bu hukuksuzluğa devam ediyor.

Sadece AVM’ler değil hastaneler de başladı

Balık baştan kokar misalı AVM’lerin bu hukuksuzluğu hastanelere de cesaret verdi ve onlar da otoparklarından ücret almaya başladı. Örneğin bugün Acıbadem Maslak ve Atakent Hastanesi’ne gidin aracınızı otoparka bırakın, görün kaç para istiyorlar! Ya da Ethica’ya gidin aracınızı park ettiğiniz anda otopark görevlisi yanınıza gelsin… Elbette bu hastaneleri de artırmak mümkün.

Sıra kimde?

Her geçen gün bu otopark hukuksuzluğu katlanarak devam ediyor. Dükkan önüne sandalye atıp kimse park etmesin diyen bir esnaf topluluğuna karşılık AVM’lerin ve hastanelerin bu tarz bir hareket içinde olmaları aslında garip değil.

İBB kendi zabıta ekipleri ile veya direkt kolluk kuvvetleri ile bu soruna bir çözüm üretebilir ancak bunu yapmıyor, neden yapmıyor ben de merak ediyorum.