Audi lüks ve sportifliği birleştirdi - Audi Türkiye | OTOSTİL

Audi lüks ve sportifliği birleştirdi

Audi lüks ve sportifliği birleştirdi

Premium SUV-Coupe pazarı bir süredir oldukça sakindi. BMW X6 modelinden sonra diğer markalardan sadece Mercedes GLC ve GLE Coupe modellerini pazarda satışa sunarken, Porsche ve Audi sessizliğini uzun bir süre korudu. Fakat Q8, Audi’nin sessizliğini bozan model oldu.

Oldukça şık bir tasarıma sahip olan model, yolda dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Ön tarafına baktığımızda kocaman ızgarası, keskin hatlara sahip farlar ve hava kanalları dikkat çekiyor. Dört kapılı ve beş koltuklu coupe tarzıyla, Q7’den ayrılan tek noktası eğimli yapıdaki arka taraf gibi görünse de çerçevesiz kapılar çok şık görünüyor.

Aracın arka tarafı ise uzun ve keskin çizgilerle donatılmış. Özellikle arka tarafı boydan boya kaplayan stop lambaları köşeli tampon tasarımı öndeki sportiflik algısının arka tarafta da devam etmesini sağlıyor.

V6 motor ihtiyacı olan gücü ona sunuyor

Audi Q8 test

Otomobilin kaputunun altında 3.0 litrelik dizel motor yer alıyor. 286 beygir güç ve 600 Nm tork üreten motor, 8 ileri otomatik şanzıman ile kombine ediliyor. Q8’in kaputunun altında yer alan V6 dizel motor dışında ayrıca elektrikli yardımcı bir motor daha yer alıyor. 48 voltluk bu elektrikli motor, otomobilin alt devirlerinin canlanmasını ve vites geçişlerinde yaşanan kaybı minimuma indirmek için konumlandırılıyor. Durum böyle olunca da 2200 kg’lık gövde ağırlığına rağmen oldukça atik ve istenildiği zaman hırçınlaşabilen bir SUV karşımıza çıkmış oluyor.

Hem spor kullanım hem de arazi şartlarına uyum sağlayabilmesi için yükseklik ve alçaklık ayarlı süspansiyon Comfort moddan Spor moda geçildiğinde otomobilin 40 mm alçalmasını, Normal moddan offroad moda geçildiğinde ise aracın 50 mm yükselmesini sağlıyor. Tabii ki test aracımızın üzerinde bulunan 22 inçlik devasa jantlar aracı siz istediğiniz kadar yükseltseniz de arazi şartları ile başa çıkamayacaktır.

İç mekanı çok teknolojik

Audi Q8 test

Yeni Q8’in biraz da kokpitinden bahsetmek gerekirse, 3 ekranlı konsol tarafı son derece teknolojik ve şık bir görünüme sahip. Otomobil ile ilgili bütün kontrolleri bu ekranlar üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz ve kazayla elinizin dokunması durumunda menüler arasında dolaşılmasın diye farklı bir dokunmatik sisteme sahipler. Her ne kadar kullanışlı olsalar da bazı kontroller bizce mekanik olarak araç içerisinde konumlandırılmaya devam edilmeli. Bunun nedeni ise sürücünün sürüş esnasında dikkatini dağıtmadan bu alana hakimiyetini sağlayabilmesi.

Tüm bunların sonucunda ülkemizde iki farklı motor seçeneği ile satılan yeni Q8’i 50 TDi olarak adlandırılan dizel veya 55 TFSi olarak adlandırılan benzinli motor ile satın alabiliyorsunuz fakat böyle bir araca sahip olmak için minimum 1.2 milyon TL’yi gözden çıkartmanız gerekli.

Audi Q8 test sonucu

Audi Q8 test

Lüks, performans ve dikkat çeken bir model arıyorsanız Q8’i incelemenizde fayda var. Hibrit dizel motor performans sevenler için güzel işler başarıyor.

TEKNİK VERİLER – Audi Q8 50 TDi

Audi Q8 test

Motor (tip/silindir sayısı): Sıralı /V6/Dizel
Yerleşim: Önde uzunlamasına
Supap/eksantrik sayısı: 24/2
Motor hacmi: 2967 cc
Maksimum güç: 286 HP – 3500 d/d
Maksimum tork: 600 Nm – 2250 d/d
Son hız: 245 km/s
0-100 km/s hızlanma: 6.3 sn
Şanzıman: 8 ileri otomatik
Aktarma: Dört tekerlekten çekiş
Frenler (ön/arka): Hava kanallı disk/ hava kanallı disk
Lastikler: 225/55 R22
Depo kapasitesi: 85 lt
Bagaj kapasitesi: 605 lt
Ağırlık: 2230 kg
Tüketim (fab. ver.): 6.5/6.8/7.3 lt/100 km
Uzunluk: 4986 mm
Genişlik: 1995 mm
Yükseklik: 1705 mm
Aks mesafesi: 2995 mm
Fiyat: 1.207.000 TL