Audi elektrikli Audi hibrit otomobil Audi otomobil otostil dergisi

Audi, elektrikli ve hibrit satışlarını arttırmayı hedefliyor

Audi, elektrikli ve hibrit satışlarını arttırmayı hedefliyor

Audi elektrikli ve hibrit otomobil satışında 2025 yılı için büyük hedef koydu.

Audi, 2025 yılında 800 bin akülü-elektrikli ve hibrid otomobil satarak, 1 milyar Euro kar elde etmeyi planladığını açıkladı. Audi’nin, Volkswagen Grubu’nun yeni modular platformu ve Porsche ile gerçekleştirdiği yeni işbirliği sayesinde bu planını gerçekleştirmesi kolaylaşacak. Böylece Audi, 2025 yılına kadar 20’den fazla elektrikli araç sunacak.

Audi’nin 800 bin hedefi 2025’teki tahmini teslimatların yaklaşık üçte biri olacak. Bu da rakipleri BMW ve Mercedes-Benz’in yüzde 15’i ile yüzde 25’i arasındaki hedef aralığını geçecek.

Audi, işletme karını yüzde 8 ila 10 arasında tutarak bu hedefini gerçekleştirmeyi planlıyor. Ayrıca firma, bu hedef doğrultusunda 40 milyar Euro’luk bir yatırım bütçesi ayırdığını da açıkladı. Firma, 2025 yılına kadar tam olarak ne kadar elektrikli, ne kadar da hibrit otomobil üreteceğine ilişkin ise ayrıntı vermedi.

Audi elektrikli otomobil üretebilir

Geçen yıl, yaklaşık 16 bin hibrit otomobil satan Audi’nin tam anlamıyla bir elektrikli otomobili bulunmuyordu.

Geçen yıl dünya çapında 1,88 milyon otomobil satışı gerçekleştiren firma, şu anda üç adet takılabilir hibrid otomobil sunuyor. Audi, Ağustos ayında ise ilk seri elektrik motoru olan e-tron SUV’u piyasaya sürecek.

Audi hibrit otomobil