Audi A7 Sportback test konuğumuz oldu otostil Dergisi

Her telden çalan sporcu Audi A7’yi test ettik

Her telden çalan sporcu Audi A7’yi test ettik

Audi, A5 Sportback ile oldukça iyi bir satış stratejisi geliştirdi. Bir anda markanın bu modeline yoğun talep geldi. Bu olay sonrasında da firma elini çabuk tuttu ve Audi A7 Sportback modelini de tüketicilerle buluşturdu. Bu hamle sonrası BMW ve Mercedes için işler zorlaştı.

Ancak yeni Audi A7 modelinde marka biraz yanlış politikalar izleyerek yakaladığı ivmeyi devam ettiremedi. Bunun en somut örneğini satış rakamlarında da görmek mümkün. Yeni nesil Audi A7 ilk neslin elde ettiği başarıya ulaşmakta sıkıntı yaşıyor.

Tasarımı şık

Audi A7 hem ön hem de arkadan oldukça iddialı bir tasarıma sahip. Özellikle arka tasarım dönüp kendisine tekrar tekrar baktırıyor. Profilden de alçalan tavan çizgisi araca dinamik bir kimlik kazandırmış. Buna karşılık ön kısım markanın diğer modelleriyle benzeştiği için özgün değil.

İç mekanda ise yine ortak parçalar egemenlik kurmuş. Pek çok düğme ve şalteri farklı modellerde görmek mümkün. Bu nedenle yine özgünlük konusunda eksiklikler var.

İç mekan geniş

Buna karşılık aracın dingil mesafesi uzun ve yaşam alanı geniş. Şaşılacak biçimde arkadaki yaşam alanı rakiplerinden de iyi. Alçalan tavana rağmen baş mesafesi de yeterli. Ancak buna karşılık ön yolcu için sunulan yaşam alanı dar. Sürücü için sunulan alan da yeterliyken gerek konsolun tasarımı gerekse koltuğun nispeten yüksek kalan oturma pozisyonu nedeniyle en rahatsız alan ön yolcu için sunuluyor.

Audi A7’nin bagaj kapasitesi ise büyük boyutlarının etkisiyle oldukça geniş, yükleme yapmak kolay.

Güçlü motor sürüş keyfini artırıyor

Yeni Audi A7 bu kez çok zengin motor seçenekleri ile ithal edilmedi. Araçta biri benzinli iki motor alternatifi sunuluyor. Biz de 50 TDI adı verilen 3.0 litrelik dizel motoru kullandık. Bu motor 286 HP gücü ile performans konusunda eksiksiz. 8 ileri oranlı otomatik vites kutusuyla da uyumu yüksek. Buna karşılık rakiplerinin zengin motor seçenekleri sunması Audi A7’nin işini bir hayli zorlaştırıyor. En azından modelde 2.0 litrelik bir dizel motor sunulmalıydı.

Yüksek güce rağmen dört tekerlekten çekiş sistemi sayesinde A7 yola sağlam basıyor. Araç özelikle virajlarda izinden sapmıyor ve kullanım keyfi yüksek bir otomobil halini alıyor. Direksiyon sisteminin tepkileri hızlı olsa da burada rakip BMW daha iyi. Sessizlik ise Audi’nin oldukça başarılı olduğu bir konu. Araçta farklı lastik ölçüleri sunuluyor. Baz modelde 18 inçlik jantlar yer alırken test aracında 20 inçlik lastikler kullanılmış. Bu da ister istemez konfor konusunda aracın eksiklerinin olmasına neden olmuş.

Elbette ki pahalı!

Audi A7’nin elini zayıflatan konuların başında yüksek satış fiyatı geliyor. Aracın 1 milyon TL’ye ulaşan satış fiyatı herkese uygun olmadığını kanıtlıyor. Buna karşılık rakiplerinden farklı olarak daha küçük hacimli motor alternatifi sunmaması da önemli dezavantaj yaratıyor. Hatta öyle ki kimi tüketiciler bu nedenle A7 satın almak yerine 1.4 litrelik benzinli motora sahip A5 Sportback modelini satın alıyor. Çünkü A5 Sportback birkaç opsiyonel donanım ilave edildiğinde bile 400 bin TL’den alınabiliyor ki aradaki fiyat farkının yüksekliği bu tarz bir seçimin normal olmasını açıklamaya yetiyor.

SONUÇ

Audi A7 aslında oldukça etkili bir otomobil. Ancak şu anda nispeten küçük hacimli motora sahip olmaması ve yüksek fiyatı elini zayıflatıyor. Ayrıca ne BMW kadar sportif ne de Mercedes kadar konforlu olduğu için rakiplerini geçmekte zorlanıyor.

TEKNİK VERİLER – AUDI A7 50 TDI

Motor (tip/silindir sayısı): V/6/Dizel

Yerleşim: Önde uzunlamasına

Supap/eksantrik sayısı: 24/2

Motor hacmi: 2967 cc

Maksimum güç: 286 HP- 3500 d/d

Maksimum tork: 620 Nm-2250 d/d

Son hız: 250 km/s

0-100 km/s hızlanma: 5.7 sn

Şanzıman: 8 ileri tiptronik

Aktarma: Dört tekerlekten çekiş

Frenler (ön/arka): Hava kanallı disk/ disk

Lastikler: 255/40 R20

Depo kapasitesi: 73 lt

Bagaj kapasitesi: 535 lt

Ağırlık: 1880 kg

Tüketim (fab. ver.): 5.4/5.8/6.4 lt/100 km

Uzunluk: 4969 mm

Genişlik: 1908 mm

Yükseklik: 1422 mm

Aks mesafesi: 2926 mm

Fiyat: 975.558 TL

Oto STİL Test verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 6.0

0-400 m (sn) 16.4

100-0 km/s fren (soğuk)(m) 37.1

100-0 km/s fren (sıcak)(m) 37.2

Gürültü 100 km/s (dB)   66

Test tüketimi (lt/100 km) 6.5

Menzil (km) 1123

Yazı Mert Duran Fotoğraf Alperen Gökmen