3 ayda en çok hangi kompakt HB sattı? | OTOSTİL

3 ayda en çok hangi kompakt HB sattı?

3 ayda en çok hangi kompakt HB sattı?

İlk üç aylık satış rakamlarının açıklanmasının ardından en önemli rekabetin olduğu sınıflardan olan kompakt HB sınıfında hangi model ne kadar satıyor onu araştırdık 

Ocak ve Mart ayı toplamında ülkemizde 115 bin 963 otomobil ve 40 bin 127 adet hafif ticari araç satışı gerçekleşti. Pazar ilk üç ay sonunda toplam 156 bin 90 adet oldu.

Ülkemizde 57 bin 163 adet sedan araç satışı gerçekleşti. Sedanlar yine açık ara liderliği sürdürüyor. İkinci sırada HB’ler yer alıyor. Ülkemizde ilk üç ayda toplam 34 bin 192 adet HB araç satıldı. Üçüncü sıradaysa son dönemlerin hızlı yükselen sınıfı SUV’lar yer alıyor. İlk üç ay sonunda toplam 18 bin 307 adet SUV araç satılmış durumda.

HB ve SUV’lar arasında yaşanan rekabette notlarımızın arasında dikkat çeken bir sonuçta yer aldı. Kompakt sınıf söz konusu olduğunda 10 bin 814 adetlik satış rakamına ulaşan SUV’lar 12 bin 128 adet satılan kompakt sınıfı neredeyse yakalamış durumda. Yani kompakt sınıfta ilgi artık SUV araçlara doğru kayıyor.

Bu tablolar arasında kompakt HB araçlar arasında en çok satan modelin ne olduğunu araştırdık. Bu araştırma sırasında karşımıza ilginç bir tablo çıktı. İşte ilk üç ayda ülkemizde satılan kompakt HB’ler ve satış rakamları.

İlk 3 ayda kompakt HB satış rakamları

İlk 3 ayda kompakt HB satış rakamları