2019 Volvo S60 karşılaştırma, Premium kompakt sedanlar otostil

Yeni Volvo S60’ı Alman rakipleriyle karşılaştırdık

Yeni Volvo S60’ı Alman rakipleriyle karşılaştırdık

Yeni Volvo S60 son derece iddialı bir otomobil olmuş durumda. İsveç bayrağı ile bakalım Volvo S60, Alman rakiplerinin karşısında neler yapacak. 2019 Volvo S60 karşılaştırma

Volvo’nun sedan sınıftaki önemli modeli S60 tamamen yenilenen karoseriyle ortaya çıkmıştı. Aracın baştan aşağıya değişmeyen noktası kalmazken yeni neslin satışına hemen başlanıyor. Modelin Türkiye yollarına çıkmasıysa Mart ayını bulacak.

Yeni Volvo S60 elektrikli

Yeni Volvo S60 firmanın Amerika’daki ilk tesisi olan Charleston fabrikasında üretiliyor. Aracın öncüsünden farklı olarak konfor seviyesi artırılırken teknolojik ekipmanlarının seviyesi de yükseltilmiş. Gerek iç mekanda gerekse dış tasarımda S90 modeli ile benzerlikleri olan S60, lansmanla birlikte satışa sunuluyor. Aracın ilk etapta kısıtlı motor seçeneği olmasına karşılık önümüzdeki dönemde güç ünitelerinin sayısı artacak. Ayrıca Volvo yaptığı açıklamada bu aracın 2019 yılında tamamen elektrikli bir versiyonun da üretileceğini belirtti.

Yeni Volvo S60 dizel motor

Yeni Volvo S60’ın en dikkat çeken noktası kuşkusuz dizel motora sahip olmaması olacak. Araçta sunulacak hibrit motorlar ilk etapta 340 HP üreten T6 AWD plug-in hybrid versiyon ile 400 HP güç üreten T8 motor olacak. Benzinli motorlar ise T5 ve T6 güç ünitelerinden oluşacak. Aslında bu motorlar hibrit versiyonların elektriksiz kardeşleri. Lansmanla birlikte de bu güç üniteleri satın alınabilecek.

Yeni Volvo S60

Yeni Volvo S60 ne zaman geliyor

Yeni Volvo S60 Alman rakipleri

Bilindiği gibi bu sınıfta yer alan tüm premium modeller yenilendi. Birbirlerini sürekli takip eden markalar bu sınıfta pazar paylarını kaybetmeyi hiç mi hiç göze almıyor. Mercedes C Serisi, BMW 3 Serisi ve Audi A4 yenilendi. Önümüzdeki dönemde Volvo S60’ı iddialı rakiplerinin arasında zor günler bekliyor gibi görünüyor.

Yeni Mercedes C Serisi

Mercedes’in Türkiye’de en çok satılan modeli C Serisi’nin makyajlı versiyonu ülkemizde de satışa sunuldu. Sedan, Coupe ve Cabriolet gövde seçenekleri ile yollara çıkan yeni C Serisi, versiyona göre Comfort, Exclusive ve AMG donanım paketlerinde tercih edilebiliyor. Premium orta sınıfın en fazla tercih edilen modeli olmayı hedefleyen yeni C Serisi’nde tamamen yeni geliştirilen 1.5 litrelik turbo beslemeli benzinli motor, EQ Boost adındaki elektrik motor desteğine sahip olarak segmentinde öncü rol üstleniyor. Yeni Mercedes C Serisi Türkiye’de 277 bin TL başlangıç fiyatına sahip. Yeni C 180 1.6 lt 156 HP, Yeni C 200 4MATIC 1.5 lt 184 HP ve Yeni C 200 d 1.6 lt 160 HP güç üretiyor. 2019 Volvo S60 karşılaştırma

Yeni Mercedes C Serisi

Yeni Audi A4

Audi’nin en çok sevilen modellerinden A4 ve A4 Avant resmi olarak tanıtıldı. Makyajlı model yıl bitmeden bayilerde olacak.  Audi’nin yenilenen modeli 2019 Audi A4 önceki nesilden daha sportif bir görünüme sahip. Otomobilin tasarımına baktığımızda, ön tarafında bulunan ızgara daha keskin hatlara sahip. S-Line donanım paketi yenilenen modelde artık daha köşeli bir tasarım mevcut. Bu da otomobilin daha sportif görünmesini sağlıyor. Egzoz boruları da güncellenen artık daha etkileyici bir sese sahip olacak. S-Line donanım ile beraber 16 ve 19 inç versiyonlarında bulunan jantlar yeniden tasarlandı. Ayrıca Avant donanımında RS versiyonlarında spoyler yer alıyor. Audi A4’ün motor kaputunun altında yeni bir motor seçeneğinden söz edilmiyor ama onda da rakipleri gibi hibrit bir versiyon olacak gibi görünüyor.

2019 Audi A4

Yeni Audi A4 tanıtıldı

Yeni BMW 3 Serisi

Daha önceki nesillerinde hep safkan sürüş otomobili olarak adlandırılan model, ağabeyi 5 Serisi’nde olduğu gibi artırılan konforu ile premium modeller içinde daha fazla tüketiciye ulaşmaya çalışacak. En önemli rakip olan Mercedes C Serisi’nin rakibinden daha fazla konforlu olmasının sürekli tekrarlanması nedeniyle yeni modelde iç mekan özelliklerinde de geliştirmeler olacak.

Ekim ayında düzenlenecek Paris Otomobil Fuarı’nda resmi tanıtımı yapılacak olan yeni BMW 3 Serisi, yine turbo destekli motorlara sahip olacak. Aracın şarj edildiğinde 50 km menzil sunan bir hibrit versiyonu da olacak. Dizel gamındaysa seçenekler eskisi kadar çok olmayacak. BMW nispeten küçük hacimli ancak çift turbolu motorlara yeni nesilde ağırlık verecek. Araçta 8 ileri otomatik vites sunulacakken bazı kaynaklar vites sayısının 9 olması ihtimali üzerinde de duruyor. Fuardan sonra satışa sunulacak olan modelin 2019 yılında ise SW ve Coupe kardeşleri de tanıtılacak. 2019 Volvo S60 karşılaştırma

Yeni BMW 3 Serisi

2019 Volvo S60 karşılaştırma sonuç

Yeni Volvo S60 **

İşi çok zor. Rakipleri iddialı şekilde yeni ve yine daha ön planda olmayı başaracaklar gibi.

Yeni Mercedes C Serisi ****

Her zaman bu grubun en iddialısı ve Mercedes yönetimi pazarlama işini çok iyi yapıyor.

Yeni BMW 3 Serisi ***

Söyledikleri doğruysa artık sportiflikle konforu harmanlamışlar. Ama hiç değişmemiş algısı onu bir adım geriye itiyor.

Yeni Audi A4 ***

Yeni BMW 3 Serisi’nin bile bir adım önüne geçecek kadar iddialı ama hala Mercedes’in gerisinde.