2018 satış rakamları ne olur? Mert Duran yazdı otostil dergisi

Bayilerde beklenen hareketlilik başladı

Bayilerde beklenen hareketlilik başladı

Önceki yıllarda pazar 1 milyon sınırına dayanmışken bu yıl büyük ihtimalle 600 bin civarında olacak. Önümüzdeki yıl için de beklenti 500 bin dolayında. Yani ciddi bir daralma söz konusu. 2018 satış rakamları ne olur?

Ay başında yapılan ÖTV düzenlemesi ile otomotiv firmaları umutlandı ve bayi trafiği ve satışlar artmaya başladı. Bu hem sektöre moral oldu hem de tüketiciler için nispeten avantajlı fiyatla araç alımı mümkün hale geldi.

Şimdi tüm gözler hükümetin bu düzenlemeyi devam ettirmesi yönünde. Açıkçası umarım bu düzenleme önümüzdeki yıl da devam eder. Aksi halde satışlar yine düşecek ve hem otomotiv sektörü zora düşecek hem de devletin topladığı vergiler azalacak. Toplam satışların düşmesinin kimseye faydası yok, sıfır km otomobil satışları düşerse emin olun ilk 1-2 ay ikinci elde piyasası hareketlenir gibi olsa da sonra artan sıfır km fiyatları nedeniyle ikinci el fiyatları da artar ve burada da çıkmaza girilir.

Ancak indirimler devam ederse ikinci elde piyasası da orta vadede çok rahat büyüme sergiler.

Peki ama her şey böyle olumlu mu? Elbette değil. Şimdi sektörde Aralık ayı telaşı başladı bile. Çünkü bu ay yapılan satışların büyük çoğunluğu 4-5 ay önce yani kur düşükken ithal edilen araçlardan oluştu. O araçların sayısı da azaldı ve yeni yüksek kurla ithal edilen araçlar bayilere gelmek üzere. Yani bir anda fiyatlar ÖTV indirimine rağmen artmaya başlayacak. İş burada firmalara da düşüyor. Ellerini taşın altına koymak zorundalar. Kar marjlarını indirecekler ve zammı minimumda yansıtan yıl sonu gülen olacak. Sıfırdan belki kazanmayacaklar ancak bayiler gerek takasa gelen ikinci ellerden gerek yapılan aksesuar veya kasko satışlarından karlarını maksimize edebilirler. Aksi halde Aralık ayı bu olumu hava tersine dönebilir.