Ford'un yeni patenti akıllı telefon ile araç kullanmayı sağlıyor otostil

Ford’un yeni patenti akıllı telefon ile araç kullanmayı sağlıyor

Ford’un yeni patenti akıllı telefon ile araç kullanmayı sağlıyor

Ford, ABD’de otonom bir otomobilin akıllı telefon ile kullanılmasına imkan veren, ‘Non-Autonomous Steering Modes’ adını verdiği teknolojinin patentini aldı.

Ford’un aldığı bu yeni patent, aracın çoğu akıllı telefon içinde bulunan ivmeölçer ve jiroskop aracılığıyla kontrol edilmesini sağlıyor. Ford’un kullandığı aynı sistem, video oyunlarında kullanılan sistemlerle büyük benzerlik taşıyor.

Patent, bu teknoloji için iki ayrı modu kapsıyor. İlk mod, akıllı telefon ve araba arasında bağlantı kurmaya ve aracın direksiyonu ile telefonun kalibre edilmesine yararken; otomobilin telefon ile kontrol edilmesine olanak sağlıyor.

İlk mod devreye girdiği anda, telefonun içinde yer alan ivme ölçer ve jiroskop cihazın tutulduğu açıyı algılıyor ve direksiyonun telefon ile kontrol edilmesini sağlıyor.

Patentte belirtilen ikinci mod ise, telefonun ekranında gösterilen sanal direksiyon simidini ile aracı kontrol etmeyi sağlıyor. İlk olarak kullanıcının sanal direksiyon simidini aracın ön tekerleklerinin açısı ile hizalaması istenen bu mod, sanal bir direksiyon ile aracınızı kontrol edebilmenizi sağlıyor.

Ford’un patentini aldığı bu yeni teknolojinin Ford araçlarında kullanılıp kullanılmayacağıı zaman gösterecek.

Ford Non-Autonomous Steering Modes