Hyundai Kona test Kona otostil testinde Hyundai Türkiye otostil dergi

Yola emin adımlarla çıktı Hyundai Kona otostil testinde

Yola emin adımlarla çıktı Hyundai Kona otostil testinde

Hyundai, Tucson ve Sante Fe modellerinden sonra küçük sınıf SUV pazarı için Kona’yı satışa sundu. Satışa sunulduktan kısa bir süre sonra test etme fırsatı bulduğumuz model, özellikle yol tutuşu ile oldukça iddialı. Hyundai Kona test

Kona, yenilikçi bir tasarıma sahip. Otomobilin ön tarafından baktığımızda biraz Citroen’i andırıyor. Ayrıca büyük ön ızgara ve farlar Kona’ya sportif bir görünüm kazandırmayı başarmış. Arka tarafına geçtiğimizde ön tarafta kullanılan ince far tasarımına benzer stop lambaları burada da yer alıyor. İki köşeye yerleştirilen sinyal grupları da otomobilin tasarım bütünlüğünü devam ettiren ayrıntılardan bazıları.

Şimdilik dizel yok

İki farklı motor seçeneği ile satışa sunulan modelde maalesef dizel motor seçeneği bulunmuyor. 1.0 litrelik üç silindirli ve 1.6 litrelik benzinli motor seçeneklerinden, 1.6 litrelik turbo benzinli model bu ay test konuğumuz oldu. 7 ileri DCT şanzıman ile kombine edilen motorun şanzıman ile uyumu başarılı. Vites geçişlerini sarsıntısız bir şekilde gerçekleştiren şanzıman ara hızlanmalara seri bir şekilde cevap verebiliyor. Ancak elbette bu motordan gelen yüksek güç nedeniyle tüketim değerleri de yüksek çıkıyor. Kona’nın bu versiyonu ile ekonomi yapmak kolay değil.

Kona’nın süspansiyonları bir miktar sert bir karaktere sahip. Bu süspansiyonlar 18 inç jantlar ile birleşince kokpitte bir miktar fazla sarsılmanıza neden olabiliyor. Üç farklı sürüş modu bulunan modelde modlar arasındaki geçişi vitesin yanında bulunan düğme yardımıyla gerçekleştirebiliyorsunuz. Ayrıca vitesin diğer tarafında ise zorlu arazi şartları için diferansiyeli kilitleyen bir düğme mevcut.

Otomobilin kokpitine geçtiğimizde ise güncel Hyundai modellerinden görmeye alıştığımız bir alan bizi karşılıyor. Ön konsolda yer alan multimedya ekranı Apple CarPlay ve Android Auto gibi bağlantı özelliklerine sahip. Ayrıca bu otomobilde destekleyen akıllı telefonlar için kablosuz şarj özelliği de bulunuyor. Havalandırma menfezlerinin hemen altında dijital klima kontrolleri yer alıyor.

Koyu renkli döşemelerine rağmen ferah bir iç mekana sahip olan model ile dört yetişkin rahatlıkla seyahat edebiliyor. 361 litrelik bagaj hacmi ise uzun yolculuklarda yanınıza alacağınız eşyalar için yeterli alanı kullanıcısına sunmayı başarıyor. Aracın 2600 mm’lik aks mesafesine rağmen iç mekanda sunduğu alan ise beklenenden dar. Özellikle arka kısımda daha fala diz mesafesi olmasını beklerdik.

Hyundai Kona test sonucu

Dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olan Kona başarılı bir şekilde çalışıyor ve otomobilin yolda kararlı bir şekilde ilerlemesine yardımcı oluyor. Fakat bu sistemin bir dezavantajı var oda yakıt tüketimi. Bu nedenle de Kona ekonomik olmayı başaramıyor.

TEKNİK VERİLER    Hyundai Kona 1.6 Turbo GDI
Motor (tip/silindir sayısı): sıralı /4/Benzin
Yerleşim: Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı: 16/2
Motor hacmi: 1591 cc
Maksimum güç: 177 HP-5500 d/d
Maksimum tork: 265 Nm-1500-4500 d/d
Son hız: 205 km/s
0-100 km/s hızlanma: 7.9 sn
Şanzıman: 7 ileri DCT
Aktarma:  Dört tekerlekten çekiş 
Frenler (ön/arka): Hava kanallı disk/ disk
Lastikler: 235/45 R18
Depo kapasitesi: 50 lt
Bagaj kapasitesi: 361 lt
Ağırlık: 1477 kg
Tüketim (fab. ver.): 6.2/7.1/8.4 lt/100 km 
Uzunluk: 4165 mm
Genişlik: 1800 mm
Yükseklik: 1565 mm
Aks mesafesi: 2600 mm
Fiyat: 141.600 TL

Oto STİL Test verileri
0-100 km/s hızlanma (sn): 8.1
0-400 m (sn): 20.6
100-0 km/s fren (soğuk)(m): 39.5
100-0 km/s fren (sıcak)(m): 39.8
Gürültü 100 km/s (dB): 67 
Test tüketimi (lt/100 km): 9.4            
Menzil (km): 532

Hyundai Kona test Hyundai Kona test