Hyundai sahipleri bu habere dikkat! Aracınız yangın riski taşıyor olabilir

Hyundai sahipleri bu habere dikkat! Aracınız yangın riski taşıyor olabilir

Hyundai sahipleri bu habere dikkat! Aracınız yangın riski taşıyor olabilir

Hyundai, yangın riski nedeniyle 390 bin adet aracını geri çağırma kararı aldı.

Hyundai, motor yangınlarına neden olabilecek iki sorun nedeniyle ABD ve Kanada’da 390.000’den fazla aracı geri çağırıyor. Geri çağırmada araç sahiplerine onarım yapılana kadar açık alana park etmelerini tavsiye ediliyor.

Markanın bu büyük geri çağırması, 2013 – 2015’e kadar üretilmiş olan 203.000’den fazla Santa Fe Sport modelini kapsıyor. Marka bazı araçlarını ikinci kez geri çağrılıyor. Fren hidroliği, kilitlenmeyi önleyici fren beynine sızarak yangına yol açabilecek bir elektrik kısa devre yapmasına neden olabiliyor. ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi tarafından Salı günü yayınlanan belgelere göre, araç sahipleri sorun çözülene kadar araçlarını açık alana ve yapılardan uzağa park etmeleri önerildi.

Hyundai servisleri geri çağırılan araçların bir sigortasını değiştirecek ve gerekirse bilgisayarı değiştirecekler. Bu durum araç sahiplerine, Haziran ayında bilgilendirilecek.

Belgelere göre, fren beyni sorunu ABD’de 18 yangına neden olurken yaralanan olmadı.

Hyundai, Eylül 2020’de yayınlanan geri çağırmanın “çareyi geliştirdiğini” söyledi. Şirket, Eylül ayındaki geri çağırmadan sonra araştırmaya devam ettiğini ve sigortayı değiştirmenin güvenlik riskini azaltacağını keşfettiğini söyledi. Şirket yaptığı açıklamada, “Hyundai bu yeni geri çağırma işlemini müşterilerinin güvenliğini sağlamak için gerçekleştiriyor” dedi.

Diğer geri çağırma yaklaşık 187.000 2019 ve 2020 Elantra ve 2019-2021 Kona ve Veloster’ları kapsıyor. Hepsi 2 litrelik motorlara sahip.

Piston segmanlarına uygun şekilde ısıl işlem uygulanmamış olabilir, bu motor hasarına, yağ sızıntılarına ve olası yangınlara neden olabilir. Hyundai, halkaların çok sert olabileceğini ve motor silindirini aşındırarak parçalanabileceğini söylüyor. Belgelere göre piston sorunu beş yangına neden oldu ancak yaralanma olmadı.

Bayiler, gerekirse motoru inceleyecek ve değiştirecektir. Ayrıca piston gürültüsü algılama yazılımı da kuracaklar. Sahipler, Haziran ayı sonunda bilgilendirilecek.