Honda HR-V test ettik, özelliklerinden çok etkilendik otostil Dergisi

Tazelenip elini güçlendiren Honda HR-V’yi test ettik

Tazelenip elini güçlendiren Honda HR-V’yi test ettik

Honda HR-V modelinin ömrünü makyaj ile uzatma kararı aldı. Önceki nesil ile aralarında büyük farklılıkların bulunmadığı modelin, asıl yenilikler dış tarafında yer alıyor. Ön yüzü hemen hemen tamamen yenilenen modelde, farların, ızgaranın, kaputun ve tamponun değiştiğini görüyoruz. Aracın arka tarafında ise stopların yenilendiğini ve logonun altına krom bir çıtanın konumlandığı dikkat çekiyor. Honda HR-V test sonucu bizi çok mutlu etti.

Honda HR-V Otostil

Otomobilin kokpiti hemen hemen önceki nesil ile aynı. Ön konsolda yer alan multimedya ekranının açısını bir miktar değiştiren Honda, biraz daha sürücü odaklı bir ön konsola yer vermiş.

Aracın iç mekan genişliği ise sınıfının beklentilerini karşılar nitelikte. Önde ve arkadaki yaşam alanı sunulan sunroof’un da katkısıyla bir hayli ferah. Arkadaki 470 litrelik bagaj alanının kullanımı da sorunsuz.

Honda HR-V Otostil

Sadece benzinli motorlu

1.5 litrelik dört silindirli atmosferik motorun eşlik ettiği model, CVT şanzıman ile kombine ediliyor. Düşük devirde gitmeyi seven otomobil, sakin bir karaktere sahip. Performanslı kullanımlarda CVT şanzıman nedeniyle bir miktar performansı törpülenen HR-V, tüketimi ile dikkat çekiyor.

Alt devirlerde nispeten düşük bir tüketimi sahip olan model ile hızlanmaya başladıkça yakıt tüketimi de hızınızla doğru orantılı olarak artmaya başlıyor. İstanbul’un yoğun trafiğinde kullandığımız süre boyunca ortalama 6.4 litrelik yakıt tüketimi gerçekleştiren model ile en düşük 5.9 litre tüketim verisi elde etmeyi başardık ama bu değerlerin dikkatli kullanım sonucunda ortaya çıktığını belirtelim.

Honda HR-V Otostil

Direksiyon hissiyatı, sürüş konforu ve yalıtımı önceki nesil ile birebir aynı. Araç yol ve rüzgar gürültüsünü kabin içerisine çok fazla aktarmıyor. Direksiyonun hissiyatı ise genel anlamda güzel.

Sınıfındaki rakiplerinden bir miktar daha sert bir süspansiyona sahip olan model, kusurları güzel bir şekilde sönümlerken, kasislerden hızlı bir şekilde geçerken içeride bir miktar sarsılmasına neden oluyor.

Tüm bunların dışında kullanışlılığı ile öne çıkan model, birçok bağlantı seçeneklerine sahip. USB ve 12V girişlerine bolca yer verilmiş. Ayrıca arka koltukların altını tıpkı Jazz ve önceki nesil HR-V’de olduğu gibi yukarı doğru kaldırıp büyük eşyalarınızı yerleştirebileceğiniz bir alan elde edebiliyorsunuz.

Honda HR-V Otostil

Honda HR-V test sonucu:

Kullanışlı ve güncel bir model istiyorsanız Honda HR-V isteklerinizi karşılayacaktır fakat yakıt tüketiminin bir miktar fazla olduğunu unutmamanızda fayda var.

 

TEKNİK VERİLER – Honda HR-V

Motor (tip/silindir sayısı): Sıralı /4/Benzin

Yerleşim: Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı: 16/2

Motor hacmi: 1498 cc

Maksimum güç: 130 HP – 6600 d/d

Maksimum tork: 155 Nm – 4600 d/d

Son hız: 187 km/s

0-100 km/s hızlanma: 11.4 sn

Şanzıman: CVT

Aktarma: Önden çekiş

Frenler (ön/arka): Hava kanallı disk/ disk

Lastikler: 215/55 R17

Depo kapasitesi: 50 lt

Bagaj kapasitesi: 470 lt

Ağırlık: 1320 kg

Tüketim (fab. ver.): 4.8/5.3/6.3 lt/100 km

Uzunluk: 4336 mm

Genişlik: 1772 mm

Yükseklik: 1605 mm

Aks mesafesi: 2610 mm

Fiyat: 210.300 TL

Honda HR-V Otostil

Oto STİL Test verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 11.3

0-400 m (sn) 21.7

100-0 km/s fren (soğuk)(m) 39.1

100-0 km/s fren (sıcak)(m) 39.3

Gürültü 100 km/s (dB)   67

Test tüketimi (lt/100 km) 6.4

Menzil (km) 781

Yazı Tolga Çolak Fotoğraf Emirhan Karamuk

Honda HR-V Otostil