Yeni Seat Arona otostil testine konuk oldu

Yeni Seat Arona otostil testinde. Küçük motorlu Seat Arona bizi çok şaşırttı.

PAYLAŞ

Seat’ın yeni küçük SUV’u Arona ağabeylerinden müşteri çalacak gibi duruyor. Aracın özellikleri ve fiyat etiketi de bu iddiayı destekliyor. Yeni Seat Arona otostil testi 2018

1Tasarımı büyük koz

Yeni Seat Arona’nın tasarımı VW Grubu’nun ana hatlarını barındırıyor. Tüm detayları, kesim çizgileri, kat geçişleri hep ortak tasarım dilinin eseri. Buna karşılık Arona sanki bambaşka bir tasarıma sahipmiş gibi görünüyor. Bunun olmasındaki en önemli etken agresif görünen yüz tasarımı. Havalandırma ızgarasının üst tarafta kaliteye gönderme yapan yapısına alt tarafta son derece dinamik detayları barındıran büyük bir havalandırma ızgarası eşlik ediyor. Far grubunda da bu havalandırma kanallarına benzer bir tasarım formunun kullanılması aracın yüz tasarımında son dönemlerde gördüğümüz en iyi birlikteliklerden birini oluşturmuş.

 

2Arka tasarım rakiplerinden çok farklı

Arka tasarımda katlı bir formun kullanılmış olması bu sınıfta görmeye alışkın olmadığımız bir detay. Genelde rakipleri bu bölümde düz bir formu tercih ederken Seat tasarımcıları tampon ve bagaj kapağını tasarımını farklılaştırarak yakışıklı görünen bir tasarım yakalamış. Aracın genel tasarımı çok şık ve dikkat çekmeyi iyi biliyor. Ayrıca Arona tasarımıyla olduğundan daha büyük algılanıyor.

3Kabin sürücü odaklı

Tasarımcılar Arona’nın iç mekanını şekillendirirken BMW modellerinde olduğu gibi sürücü odaklı bir yapıda karar kılmışlar. Bu sayede de VW Grubu araçlarla ortak malzemelerle ancak çok farklı bir atmosfer yaratılmış. Yaşam alanı genişliği konusunda da pek çok rakibini geride bırakan Arona, kompakt SUV modellerle yarışabilecek bir kullanım alanı sunuyor. Arka tarafta üç yetişkin oturduğu anlarda bile araç rahat ettiriyor. Bizim genişlik konusunda en çok hoşumuza giden noktalardan birisi sürücü ve yolcunun arasındaki mesafe oldu. Koltuk ve kapıların başarılı tasarımı ile bu genişlik sürüş esnasında konforu önemli ölçüde artırıyor. Arona’nın arkasındaki 400 lt’lik bagaj hacmi de her beklentiyi karşılıyor.

4Ağırlık benzinli motora olacak

Seat Arona’nın elini zayıflatan tek detay motor seçeneklerinin son derece sınırlı olması. Şu anda ülkemizde Arona’yı 1.0 litrelik benzinli TSI motorla birlikte 1.6 TDI motorla alabiliyorsunuz. En azından bir tane daha büyük hacimli TSI güç ünitesi olmasını beklerdik. Bu 3 silindirli motor manuel şanzımanla 95, DSG vites ile 115 HP güç üretiyor.

3 silindir, 12 supaplı, 999 cc hacmindeki benzinli ünite bu tip motor seçenekleri arasında en sessiz çalışanlardan biri. Bu tip motor seçeneklerinin genelinde çok önemli iyileştirmeler var ve bu da onlardan biri. Aracın maksimum 200 Nm’lik torkun 2000 d/d’den itibaren üretilmesi sayesinde çekiş gücü yüksek. Ancak bu tork verisinin bu kadar yüksek bir devirde olması şaşırtıcı. Daha alt devir bantlarında kesinlikle inmesi gerekiyor. Yoksa alt devir boşluğu yaşanılması kaçınılmaz.

5Yola sağlam basıyor

Seat Arona orta sertlikteki süspansiyonlarla donatılmış bir model. Bu sayede ne çok fazla salınım yapıyor ne de çok sert bir kullanım karakterine sahip. Her şey olması gerektiği gibi.

Aracın yerden yüksek yapısına rağmen rüzgarlardan etkilenmemesi olumlu. Bununla birlikte mekanik seslerin kabinde duyulmaması da başarılı.

6Sportif sürüşü destekliyor

Direksiyon sistemi yeni nesil VW Grubu araçlarında olduğu gibi yönlendirmeler konusunda oldukça iyi işler ortaya koyuyor, boşluklar yok denecek kadar az.

Seat Arona’nın en önemli artısı ise kuşkusuz satış fiyatı. Aracın 109 bin 400 TL’den başlayan satış fiyatı, en üst versiyonda 157 bin 500 TL’ye ulaşıyor ki bu rakam günümüzde pek yüksek sayılmıyor. Aracın standart donanımının zengin olması sayesinde yollarda pek çok Arona göreceğimiz kesin.

7Sonuç

Seat Arona göze batan önemli zayıflıkları olmayan, uygun fiyatlı, geniş iç mekanı ile çok iddialı bir model. Aracın bu kadar artısı olması nedeniyle de ağabeylerinden müşteri çalması kesin gibi.

TEKNİK VERİLER               Seat Arona

Motor (tip/silindir sayısı)     Sıralı /3/Benzin

Yerleşim        Önde enlemesine

Supap/eksantrik sayısı  12/2

Motor hacmi     999 cc

Maksimum güç 115 HP-5000 d/d

Maksimum tork        200 Nm-2000 d/d

Son hız 182 km/s

0-100 km/s hızlanma     11.1 sn

Şanzıman            7 ileri DSG

Aktarma              Önden çekiş

Frenler (ön/arka)     Hava kanallı disk/ disk

Lastikler              205/55 R17

Depo kapasitesi              40 lt

Bagaj hacmi       400 lt

Ağırlık   1135 kg

Tüketim (fab. ver.)         4.5/5.0/5.7 lt/100 km

Uzunluk               4138 mm

Genişlik               1780 mm

Yükseklik            1552 mm

Aks mesafesi    2566 mm

Fiyat      109.400 TL

Oto STİL Test verileri

0-100 km/s hızlanma (sn)            11.3

0-400 m (sn)      23.4

100-0 km/s fren (soğuk)(m)       39.7

100-0 km/s fren (sıcak)(m)         39.9

Gürültü 100 km/s (dB)  67

Test tüketimi (lt/100 km)            7.1

Menzil (km)       563

 

Yeni Seat Arona otostil testi 2018