Yeni SUV Opel Grandland X otostil testinde

Yeni Opel Grandland X otostil testine çıktı. Aracı farklı zeminlerde test ettik.

PAYLAŞ

Kompakt SUV Yeni Opel Grandland X’i farklı zeminlerde test ettik. Başarılı bir SUV ama bazı yönleri geliştirilmeli. Yeni Opel Grandland X otostil testi 2018

1SUV’ların payı büyüyor

Yeni Opel Grandland X modern, dinamik hatlar, SUV görünümü ve yükseltilmiş oturma pozisyonu ile Alman otomobil üreticisi Opel’i ülkemizde payı her geçen gün büyüyen kompakt SUV segmentinde temsil ediyor.

2Sınıf beklentisini karşılayan tasarım

Markanın “Heykelsi Tasarım Alman Mühendisliği ile Buluştu” şeklinde özetlediği tasarım felsefesini yansıtan Grandland X’in alt kısmındaki SUV tipi kaplamaları off-road yeteneğine de vurgu yapıyor. Aracın yan tarafındaki diğer Opel’lerde de görmeye alışık olduğumuz keskin bıçak hatları Grandland X’in bir Opel olduğunu net şekilde vurguluyor. Opsiyonel olarak sunulan siyah tavan ise müşterilere aracını kişiselleştirme imkanı veriyor.

3Yüz tasarımı daha dikkat çekici olabilirdi

Arka tarafta ise, geniş duruş, gümüş rengi korumalar ve ince LED stop lambaları ile yeni modelin sportif ve kaslı görünümüne katkı sağlıyor. Tasarım konusunda biraz daha dikkat çeken yanlarının olmasını bekledik. Özellikle yüz tasarımı konusunda daha belirgin detaylara sahip olması gerekirdi. Kardeş modeli Peugeot 3008’e göre biraz daha sönük kalan bir tasarımı var. Kötü görünüyor dememiz mümkün değil. Kompakt SUV sınıfında beklenen tasarım formunu rahat sunuyor.

4Yaşam alanında eksikleri var

Sade ve yolculuk yapanları ferah hissetirecek şekilde tasarlanmış kokpitin gösterge paneli ve dokunmatik ekranlı orta konsolu yatay olarak ve sürücüye doğru konumlanmış. Orta konsol üç ana yatay bölüme ayrılmış. Bu bölgeler bilgi-eğlence sistemine, klima kontrollerine ve şasi özelliklerine kolay erişim sağlıyor. İç mekanda kullanılan yüksek malzeme kalitesi sayesinde Grandland X ile yolculuk edenler kendilerini iyi hissediyorlar. Ancak yaşam alanında karanlık kalan yapının daha iyi olması gerekiyor. Bunun yanında kumanda elemanlarının son derece küçük bir yapıda olması kullanımı zorlaştıran detaylar arasında yer alıyor. Yaşam alanına lastik gürültüsü de beklediğimizden biraz fazla yansıyor.

 

5Motorların karakteri nasıl?

Motor kaputunun altında görev yapan 1.2 Turbo benzinli motor 130 HP güç üretiyor ve 1,750 devirde 230 Nm tork sunuyor. Açıklanan verilere göre 100 km’de ortalama yakıt tüketimi 5.5 ile 5.1 litre arasında değişiyor. Bu motor seçeneğini çok fazla kullanma fırsatı bulamadık ama canlılığını sevdik.
Herkesin merak ettiği 1.6 dizel motor ise 120 HP güç üretiyor ve 1,750 devirde 300 Nm tork sunuyor. Bu motorun ortalama yakın tüketimi ise 4.6 ile 4.0 litre arasında açıklanıyor. Yaptığımız 150 km’lik karma tüketim testinde otomatik şanzımanla 6.6 litre sonuca imza attı. 6 ileri oranlı tam otomatik şanzımanla kombine edilen dizel motor performans ve ekonomik tüketim konusunda beklentimizi karşıladı. İkilinin çalışma karakteriyse oldukça sessiz olarak notlarımız arasında yer aldı.

 

 

6Motor seçenekleri daha da gelişecek

Yeni Opel Grandland X’e Temmuz 2018’de 1.5 dizel 130 HP 8 ileri otomatik ve 6 ileri manuel, 1.2 120 HP manuel seçenekleri, 2020 yılındaysa Plug in Hybrid versiyonu da pazara sunulacak bu versiyon dört çeker seçeneğini de kapsayacak.

7Sürüş karakterini nasıl bulduk?

PSA Grubu ile yapılan ortaklık işe yaramış. Opel modellerinin o sert kullanım yapısı bu araçta kalmamış. Özellikle arka tarafta yaşanan süspansiyon vuruntuları sona vermiş. Yönlendirme kabiliyeti ve direksiyon simidinin yapısını da başarılı bulduk. Yol tutuş kabiliyeti açısından sınıf beklentilerini karşılıyor. Dinamik sürüşler sırasında elektronik yardımcılarının da desteğiyle sorunsuz. Sert rüzgarlardan minimum seviyede etkileniyor. Yaşam alanında bazı mekanık seslerin olmasınıysa bu araçların ön üretim olmasına bağladık. Uzun süreli bir kullanımın ardından asıl sonuç ortaya çıkar. Hafif arazi şartları ile son derece kolay bir şekilde başa çıkabilen bir yapısı var. Elbette limitlerini çok fazla zorlamamak gerektiğini de bilmeniz gerekiyor.

Yeni Opel Grandland X testi otostil