Kardeşinin gölgesinden kurtuldu

Nissan’ın ülkemizdeki en büyük modeli ve tüm dünyadaki en çok satılan SUV modeli olan X-Trail yenilenmesiyle sınıfına hareket getirdi. Ülkemizde bugüne kadar kardeşi Qashqai’nin gölgesinde kalan model artık kendisinin de ne denli iyi bir model olduğunu ortaya koymak istiyor.

PAYLAŞ

Nissan’ın ülkemizdeki en büyük modeli ve tüm dünyadaki en çok satılan SUV modeli olan X-Trail yenilenmesiyle sınıfına hareket getirdi. Ülkemizde bugüne kadar kardeşi Qashqai’nin gölgesinde kalan model artık kendisinin de ne denli iyi bir model olduğunu ortaya koymak istiyor. Yeni Nissan X-Trail testi

Nissan, X-Trail’ın dış tasarımını güncellerken “Aile boyu heyecan” temasını kullanmış. X-Trail’in ön kısımdaki yenilikler, kaporta renginden daha fazla yararlanmayı sağlayan ve yeni bir parlak siyah kaplama içeren tampon tasarımı ile daha geniş bir “V – Motion” ön panjuru içeriyor. Elden geçirilmiş farlar, yeni ızgara, yeni renkler, yeni gündüz farları gibi detaylar hep X-Trail’in ilk anda fark edilmesini sağlayan detaylar olmuş. İlk defa Adaptive Front Lighting System özelliğine sahip olan full LED’lerin de getirdiği güzel hatlar X-Trail’in ön kısmını hem saldırgan hem de şık bir hale getirmiş. Ayrıca sis lambaları artık dairesel değil dikdörtgen şekilde.

Nissan X-Trail’in arka kısmında ise tampon yeni krom detaylandırma ile daha sağlam bir görünüme kavuşmuş. Arka stop grubu eski neslin de olduğu gibi yeni full LED teknolojisiyle modernize edilmiş. Profilde ise bir değişim yapılmamış.

Değişiklikler hemen fark edilmiyor

Nissan X-Trail’deki yenilikler sadece dış tasarımla da sınırlı kalmamış. İç mekanda kalite algısını daha da arttıran bir dizi güncelleme gerçekleşmiş. Olabildiğince deri ile kaplanan iç tasarım gerçekten lüks bir otomobil olma yolunda büyük bir adım atmış. Nissan’ın yeni modellerinin tasarımını yansıtan ve tüm X-Trail versiyonlarında standart olarak sunulan yeni direksiyon ilk bakışta dikkati çekiyor. D formlu alt kenarı düz direksiyon simidi giriş – çıkışları kolaylaştırırken aynı zamanda daha sportif bir hava sunmuş. Ancak iç mekandaki değişikliklerin sınırlı tutulmasını çok beğenmedim. En azından gösterge tablosunda biraz daha yenilik fena olmazdı.

Havalandırma kanallarındaki parlak siyah kaplama gibi kokpit boyunca yeni yüksek kaliteli malzemeler kullanmış Nissan. Isıtmalı koltuklar hem ön hem de arkada ilk defa X-Trail’da yer alıyor. Daha fazla müzik keyfi isteyen müşteriler Tekna donanım seviyesinde standart olarak tamamen yeni 8 hoparlörlü BOSE Premium ses sistemine sahip olabiliyorlar. Yeni Nissan X-Trail testi

Nissan X-Trail’in yaşam alanına baktığımızda ise kalite algısını ve konfor seviyesini oldukça yukarıya taşıdığını söylemek yanlış olmaz. Yaptığım sürüş esnasında X-Trail bana oldukça ferah bir ortam sağladı. Ön tarafta da ve arka tarafta yaptığım sürüşlerde hem diz mesafesi hem de baş mesafesi oldukça geniş bir ortam sundu. Yeni döşeme renkleri de iç mekandaki kalite algısını ve ferahlık hissini yukarı çeken bir diğer önemli yenilik olmuş. İç mekanda çok fazla yenilik olmamasına karşılık özellikle araçtaki elektronik sistemlerinin sayısının artması bu olumsuzluğu unutturuyor.

Yenilenen iç mekan sayesinde, Nissan X-Trail’nin bagajı da artık daha büyük ve beş koltuklu versiyonda bagaj kapasitesi 550 litreden 565 litreye yükselmiş durumda. Tüm koltuklar katlandığında toplam alan 1996 litre gibi devasa bir hacme yükseliyor.

Araca alışmak çok kolay her şeyden önce hemen rahatlıkla kullanılabileceğiniz izlenimi veriyor. Biraz büyük ama bu büyüklük sürüşü olumsuz etkilemiyor. Manevra esnasında aracın boyutları nedeniyle biraz korksanız bile hemen araca alışıp olumsuz bir durum olmadan ilerleyebiliyorsunuz ve turu fazla direksiyon sayesinde dar alanlarda bile aracı kontrol edebiliyorsunuz.

Motor değişmedi

Nissan X- Trail’ın 1.6 litrelik turbo dizel motoru 130 HP güç ve 320 Nm tork üretiyor. X-Tronic şanzımanla alınan motorun şanzımanla uyumu da yüksek. Vites geçişlerinde oldukça konforlu olan aracın vites değişimlerini çok az hissettirmesi konforu artırıyor. Fabrika verilerine göre X-Trail 0’dan 100 km/s hıza 11.4 saniyede ulaşıyor. Maksimum sürati ise 180 km/s olarak sınırlandırılmış. Araçla yaptığım 600 km yol boyunca ortalama 7.1 litrelik değerse bu model için kabul edilebilir bir sonuç. Sürüş esnasında X-Trail genel anlamda bana güzel anlar yaşattı. Ancak artan süratle birlikte iç mekana yansıyan gürültünün fazla olması benim hoşuma gitmeyen yegane detay oldu. Yeni Nissan X-Trail testi

Nissan X-Trail’da ProPILOT yani otonom sürüş teknolojisi mevcut. ProPILOT, yoğun trafikte ya da yüksek hızlı sürüşlerde& otoyollarda & tek şeritte direksiyon, hızlanma ve freni kontrol edebiliyor. Bu sayede de siz frene basmayı unutsanız bile o sizin yerinize müdahalede bulunuyor veya sizi şeride sokuyor.

Nissan, X-Trail’da yumuşak süspansiyonlara yer vermiş. Bu sistem sayesinde arazi kullanımında yeterli konforu sunuyor. Yüksek yapı ve yumuşak lastikler X-Trail’in viraj performansını törpülerken sınırları aşıldığında arkadan kayma yaşatabiliyor. ESP sistemi bu konudaki en büyük yardımcınız oluyor. Direksiyon sisteminin çok direkt çalışmaması konforlu bir karakter tercih edildiği için anlaşılır bir durumken frenlerin birkaç ani frenden sonra performansını kaybetmeye başlaması bu araca yakışmıyor. Yeni Nissan X-Trail testi

https://www.nissan.com.tr/modeller/binek/yeni-x-trail.html

Sonuç

Nissan X-Trail konfor ve rahatlık arayan, aynı zamanda yüksek bir araç isteyenler için kesinlikle tavsiye edilebilir bir araç. Zengin iç donanımı, geniş yaşam alanı ve büyük bagaj hacmi, sunroof ve elektronik güvelik sağlayan özellikleriyle X-Trail aileler için oldukça etkileyici bir otomobil.

Nissan X-Trail
Nissan X-Trail

Teknik veriler Nissan X-Trail

Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/4/Dizel
Yerleşim Önde enlemesine
Supap/eksantrik sayısı 16/4
Motor hacmi 1598 cc
Maksimum güç 130 HP-4000 d/d
Maksimum tork 320 Nm-1750 d/d
Son hız 180 km/s
0-100 km/s hızlanma 11.4 sn
Şanzıman X-Tronic
Aktarma Önden çekiş
Frenler (ön/arka) Hava kanallı disk/disk
Lastikler 225/55 R19
Depo kapasitesi 60 lt
Bagaj hacmi 565 lt
Ağırlık 1640 kg
Tüketim (fab. ver.) 4.7/5.1/5.8 lt/100 km
Uzunluk 4690 mm
Genişlik 1820 mm
Yükseklik 1710 mm
Aks mesafesi 2705 mm
Fiyat 173.360 TL

OTOSTİL Test Verileri

0-100 km/s hızlanma (sn) 11.8
0-400 m (sn) 22.7
100-0 km/s fren (soğuk)(m) 40.6
100-0 km/s fren (sıcak)(m) 40.9
Gürültü 100 km/s (dB) 66
Test tüketimi (lt/100 km) 7.1
Menzil (km) 845

Beğendi/Beğenmedi

Murat Tosun Beğenmedi
Mert Duran Beğendi
Gürkan Gençyılmaz Beğendi

PAYLAŞ