Yeni Lancia Stratos 550 beygirle önümüzdeki ay geliyor

Lancia’nın efsanevi modeli Stratos’un yeni nesli 550 beygir güç üreten motorla üretim için gün sayıyor. Ancak beklenenin aksine model ne Lancia markası altında üretilecek ne de Ferrari’den destek alacak.

PAYLAŞ

Lancia’nın unutulmaz modeli Stratos yeni neslini yollarda görmek için sayılı günler kaldı. Manifattura Automobili Torino (MAT), Alman milyoner Michael Stoschek’in efsanevi Lancia Stratos’un 21. yüzyıl versiyonunu üretme iznini aldı. Yeni Lancia Stratos geliyor

2010 yılında prototip hali ile sergilenen Stratos’un yeni nesli beklentilerin aksine Lancia markasına sahip olmayacak. Ayrıca konsept araçtaki gibi Ferrari F430’dan alınan destekler de seri üretim modelde olmayacak.

Aracın 8 yıl sonra seri üretime geçecek halinde 550 HP güç üreten bir motor olacağı netlik kazandı. Hafif şasiye, 4 metrelik uzunluğa ve 2 koltuğa sahip olacak araçla ilgili kesinleşen ilk bilgiler bunlar.

3 farklı versiyonla üretilecek olan aracın sokak versiyonu, GT yarış versiyonu ve Safari adı verilen ralli türevinin olacağı açıklandı.

MAT’nın başındaki isim olan Paolo Garella Pininfarina’nın Yeni Stratos projesinde de görev aldığı için bu araç hakkında gerekli tüm bilgiye sahip. Aracı Cenevre Otomobil Fuarı’nda ilk kez sergilemek isteyen MAT, çalışmalarını o tarihe kadar bitirmenin telaşında. 25 adetlik ilk ön üretimi Nisan ayının sonuna kadar üretip müşterilere teslim etmek isteyen firma, fuarda da yeni siparişler almak istiyor. Aracın satış fiyatı ise henüz resmi olarak açıklanmadı.

Yeni Lancia Stratos
Yeni Lancia Stratos
Yeni Lancia Stratos