Yeni Hyundai Kona’yı Bodrum’da test ettik

Yeni Hyundai Kona bayilerdeki yerini aldı. Biz de bu aracı Bodrum'da test ettik ve öne çıkan detaylarına göz attık.

PAYLAŞ
Yeni Hyundai Kona

Küçük SUV segmentine Hyundai yeni modeli Kona ile dahil oldu. Ülkemizde üretileceği haberleri çıkmasına karşılık Güney Kore’de üretilip ülkemize ithal edilemeye başlanan Yeni Hyundai Kona bayilerdeki yerini aldı bile.

1ÖN TASARIM

Yeni Hyundai Kona’nın dış tasarımı oldukça etkileyici. Aracın çekik ve küçük far yapısı onun Koreli olduğunu ortaya koyan önemli bir detay. Canlı renk seçeneklerine sahip olan otomobilde tavan gövdeden farklı renkte alınabiliyor.

2ARKA TASARIM

Önde olduğu gibi küçük ve çekik yapıda hazırlanan stoplara sahip olan Kona’da gövdedeki plastik kaplamalar önden arkaya kadar uzanıyor ve bu da onun arazi aracı kimliğine katkı yapıyor.

3İÇ MEKAN

İç mekanında gövde renkleri ile hareket katılan Hyundai Kona’da genel olarak koyu renkler tercih edilmiş. Bu da ister istemez ferahlık hissini azaltıyor. Orta konsolda ergonomi sorunu olmasa da kullanılan malzeme kalitesi ortalamalarda ve bazı rakiplerinden geride.

4BAGAJ KAPASİTESİ

Hyundai Kona daha çok şehir içi kullanımları düşünülerek hazırlanmış. Bu da iç mekanda 4 yetişkin için yeterli alan anlamına geliyor. 5 kişi ile yolculuk yapmak sıkıntılı. Aracın arkasındaki yükleme alanı ise koltuklar dik halde 361 lt iken katlandığında 1143 lt’ye yükseliyor.

5DONANIM & MOTOR

Hyundai Kona Smart, Elite ve Elite Plus donanım paketleriyle alınabilecek. Aracın giriş versiyonu olan 1.0 litrelik turbo beslemeli ve sadece manuel şanzımanla alınabilen motor 120 HP güç üretirken Tucson’da da kullanılan 1.6 litrelik turbo benzinli ünite 177 HP güç üretiyor ve DCT otomatik vitesle alınabiliyor. İlk etapta araçta dizel motor olmayacak ve en erken Temmuz ayında bu motor ithal edilecek.

6KONFOR & YOL TUTUŞ

Hyundai Kona yol tutuş ve konfor konusunda sınıf beklentileri karşılıyor. Ancak iç mekana ulaşan gürültü yüksek. Aracın direksiyon sistemi ise şehir içinde kullanım kolaylığı sağlayan bir yapıya sahip. Sürüş esnasında yaşanan en büyük sıkıntı 1.6 litrelik motorun fabrika verisi 7,1 litrelik ortalama tüketime ulaşmaması. Güçlü motor cimri olmayı başaramıyor.

7FİYATLAR

Hyundai Kona sadece Smart donanımla alınabilen 1.0 T-GDI motorla 99 bin 900 TL’den başlayan fiyat etiketine sahip. 177 HP’lik motorun Elite donanımı ise 130 bin TL’den başlayan fiyatla alınabiliyor. Üst paket ve ilave donanımlarla fiyat 140 bin TL’ye ulaşıyor.

8RAKİPLERİ

Kona’nın rakiplerinin başında Renault Captur geliyor. Araç ilk 4 ayda en çok satılan model ve başlangıç fiyatı Touch 1.2 TCe EDC 120 HP versiyonda 102.350 TL. Peugeot 2008 Active PureTech 110 HP EAT6 S&S ise 121.000 TL’den alınabiliyor. Nissan Juke ise 1.2 DIG-T manuel vitesli versiyonda 86.320 TL’lik başlangıç fiyatına sahip.