Yeni Honda Civic Sedan Dizel’i otostil testine aldık

Yeni Honda Civic Sedan dizel motorla 122 bin TL’den başlayan fiyat etiketine sahipken ilk etapta sadece manuel vitesle alınabilecek.

PAYLAŞ
Honda Civic sedan kampanyası

Honda Civic Sedan dizel motora kavuştu. Bu motor çok iddialı. Yeni Honda Civic Sedan Dizel testi otostil

Honda Civic Sedan’a gözler artık iyice alıştı. Aracın hem ön hem de arka tasarımı şimdiye kadar üretilmiş en radikal Civic karoserine sahip. Liftback görünümlü arka kısım ilk anda tepki alsa da yollarda aracın çoğalması ve geçen zamanla gözlerde alışkanlık yaptı ve artık modelin arka kısmını beğenmeyenlerin sayısı da azaldı. Dizel motorlu Honda Civic Sedan’ın benzinli kardeşinden görsel olarak tek farkı bagaj kapağına monte edilen dizel motoru işaret eden logo.

Yeni Honda Civic Sedan Dizel
Yeni Honda Civic Sedan Dizel

Geliştirme sürecinde Türkiye, İngiltere ve Almanya’da yol testleri gerçekleştirilen Yeni Honda Civic Sedan Dizel, Türkiye’de üretilerek Avrupa’ya ihraç edilmeye devam edecek.

Honda’nın 120 HP gücündeki 1.6 litre i-DTEC turbo dizel motoru, Civic Sedan’a atak bir sürüş karakteri kazandırmış. Honda mühendisleri daha verimli bir motor elde etmek için yeni üretim süreçleri geliştirip, farklı malzemeler ve yeni nesil birleşenler kullanılmış. Yani bu motor Honda’da HB karoserle daha önce kullanılan 1.6 litrelik motorla aynı ünite değil.

Şanzımanla uyum parmak ısırtıyor

1.597 cc hacimli sıralı dört silindirli i-DTEC turbo dizel motor 4.000 d/d’de 120 HP güç ve 2.000 d/d’de 300 Nm tork üretiyor. Altı ileri manuel şanzımanla kombine edilen Civic Sedan 0’dan 100 km/s hıza 9,9 saniyede ulaşıyor. Güncel NEDC test normuna göre 91 gr/km CO 2 emisyon salınımı gerçekleştiren Civic Sedan Dizel, 100 km’de sadece 3,4 litrelik ortalama yakıt tüketimi değerine ulaşıyor. Sürüşümüz esnasında ise ben 4.9 litre dolayında bir tüketim elde ettim ki bu değer de oldukça iddialı.

Yeni Honda Civic Sedan Dizel
Yeni Honda Civic Sedan Dizel

Araç standart olarak 6 ileri oranlı manuel şanzımanla kombine edilmiş. Temmuz ayından itibarense modelde 9 ileri oranlı otomatik şanzıman da sunulmaya başlanacak. Bu aracın keyfi emin olun manuel şanzımanla çıksa da İstanbul gibi büyükşehirlerde ikamet edenler trafik nedeniyle otomatik vitesi tercih edecektir.

Yeni Honda Civic Sedan Dizel testi otostil

Honda, yol tutuş konusunda gittikçe uzmanlaşan bir marka. Hangi modeli olursa olsun sürücüsüne güven verme konusunda eksiği olmayan markanın yeni modeli Civic Sedan’da da benzer bir durum söz konusu. Yola sağlam basan ve sahip olduğu sportif tasarımı iyi yol tutuşla birleştiren Civic Sedan, dizel motorla da sportifliğe izin veriyor. Ancak elbette şanzımanın oranları ekonomi odaklı ayarlandığı için üst viteslerde hızlanma isteği düşüyor.

Honda, Civic Sedan Dizel’i 122 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sundu. Günümüzde küçük sınıf bir otomobilin bile 100 bin TL civarında satıldığını düşündüğümüzde Civic Sedan için istenen rakam hiç de yüksek kalmıyor. Üstelik modelin donanımı da yüksek.

 

SONUÇ

Honda denilince akla hep devir çevirmeyi seven benzinli motorlar gelse de, durup durup turnayı gözünden vurmayı seven marka bu dizel motorda da aynı şeyi yaptı. Dizel motorlar bitti, öldü derken birden çok sevilecek bir dizel motor üretti. Üstelik satış fiyatını da abartılı bir seviyeye çekmeden bunu başardı.

Yeni Honda Civic Sedan Dizel
Yeni Honda Civic Sedan Dizel

Yeni Honda Civic Sedan Dizel testi otostil

Teknik veriler    Honda Civic Sedan Dizel
Motor (tip/silindir sayısı)  Sıralı/4/Dizel
Motor hacmi  1597 cc
Maksimum güç 120 HP-4000 d/d
Maksimum tork   300 Nm- 2000 d/d
Son hız 201 km/s
0-100 km/s hızlanma  10.5 sn
Tüketim (fab. ver.)   3.4/3.4/3.5 lt/100 km
FİYAT    122.050 TL