Yeni Ford Bronco ve Ranger için geri sayım başladı

Ford bize yeni bir küçük pick-up ve efsanevi Bronco isminin geri dönüşünü müjdeliyor.

PAYLAŞ

Ford Bronco ve Ranger geliyor. İki model de yeni nesilleriyle kısa süre sonra satışa sunulacak. Yeni Ford Bronco ne zaman yollarda olacak?

Geçtiğimiz yıl Bill Johnson söylememesi gereken bir detayı paylaştı ve herkesi heyecanlandırmayı başardı. Johnson açıklamasına göre Bronco ve Ranger geri geliyor. Gerçi Ranger ismi bizler için yabancı değil ama Bronco için aynı şeyi söylemek mümkün değil.

Detroit Otomobil Fuarı’nda yapılan açıklamaya göre Ranger 2019’da, Yeni Ford Bronco ise 2020 yılında yollarda olacak. Yeni Ranger ise şu anda satılmakta olan modelden farklı olarak Amerikan kaslı yapısıyla dikkat çekecek.

Şu anda satılmakta olan Ford Ranger Tayland, Güney Afrika ve Arjantin’de üretiliyor ve Kuzey Amerika hariç neredeyse tüm dünyada satılıyor. Ancak açıklamayla da teyit edildiği üzere yeni Ranger Amerika’da satılacak, üstelik Michigan tesislerinde üretilecek.

Yeni Ford Ranger

Yeni Ranger’ın şu anda ülkemizde de satılmakta olan versiyonun tasarımsal olarak geliştirilmiş bir versiyonu olması bekleniyor. Yani alt yapı bir değişiklik olmayacak. Yeni farlar, ızgara, tampon ve yeni bir iç mekan ile araç Amerika için değiştirilmiş olacak.

Şu an için bilinmeyen noktaların başında ise araçta sunulacak motorlar geliyor. Güncel Wildtrak modelinde 3.2 litrelik dizel motor kullanılırken Amerika için farklı bir motor üzerinde çalışıldığı belirtiliyor. Ancak burada da F-150 modeli ile modelin çakışmaması için uğraş veriliyor. Bu nedenle modelde EcoBoost motorlu bir seçenek olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Son nesli 1996 yılında üretilen Ford Bronco, o dönem F-150 platformunu kullanıyordu. Bu nedenle de yeni nesilde Raptor modelinin alt yapısını kullanılması kimse için sürpriz olmayacaktır. Buna karşılık Ford Teknik Bölümünün başındaki Raj Nair ise Bronco’nun eşsiz bir model olacağını açıkladı. Yani o modelin sıfırdan tasarlanacağını ima ediyor. 1980’lerdeki Bronco’dan daha büyük boyutlu bir araç üreteceklerini belirten Nair’e göre marka tüketicilerin onlardan ne istediğini çok iyi biliyor ve ona göre hazırlıklarını yaptılar.

Şu an için Yeni Ford Bronco modelinde 2.7 litrelik EcoBoost motorun kullanılması bekleniyor. Araçta dizel motor kullanılması ise ilk etapta düşünülmüyor.