Yeni Dacia Duster otostil testinden hangi sonucu aldı?

İlk kez Eylül 2017’deki Frankfurt Otomobil Fuarı’nda gösterilen Yeni Dacia Duster'ı sizler için Türkiye yollarında test ettik ve rakiplerine karşı duruşunu değerlendirdik.

PAYLAŞ
dacia duster

Yeni Dacia Duster’da ne gibi yenilikler var sorusunun cevabıysa son derece basit. Aracın tasarımcıları tıpkı en önemli rakipleri Nissan Qashqai’de de yapıldığı gibi aracın ana karakteristik özellikleri değişmeyecek şekilde yenileme yapmış. Aslında her bir parçası yenilenip daha kaliteli bir tasarım ve daha güçlü bir görünüm kazandırılırken, bu yenilikler modelin karakteristik yapısından uzaklaşmadan yapılmış. Yeni Dacia Duster testi otostil

Neredeyse tüm detaylar değişti

Değişimin en büyük etkisi yaşam alanında hissediliyor. Açıklanan bilgilere göre kısa bir süre önce yenilenen direksiyon simidinin dışında yaşam alanında bulunan tüm detaylar değiştirilmiş. Bunun için uygun fiyatın el verdiği çapta daha kaliteli malzemeler kullanılmış ve yaşam alanı daha modern bir hale getirilmiş. Eşya gözlerine yenileri eklenmiş ve bagaj hacminde de iyileştirme yapılmış. Yeni Dacia Duster testi otostil

yeni dacia duster
Yeni Dacia Duster otostil

Yeni motor seçeneği var

Motor seçenekleri açısından Dacia Duster zengin bir yelpazeye sahip. Araç kullanıcıların tüm taleplerine cevap vermek üzere iki benzinli iki dizel olmak dört farklı motor seçeneği ile satışa sunuluyor. 1.6 SCe 115 HP (4×2) ve ilk kez sunulan 1.2 TCe 125 HP (4×2) benzinli motor manuel versiyonların yanı sıra 1.5 dCi 90 HP (4×2) ve 1.5 dCi 110 HP (4×2 manuel ve EDC & 4×4) dizel motor manuel vites seçeneğine sahip. 4×4 versiyon yine manuel şanzımanla satın alınabiliyor.

Donanım isimleri de değişti

Donanım isimlerine de değişime gidilmiş ve artık araçta Comfort ve Prestige adı verilen iki donanım paketi bulunuyor.

Comfort pakette, LED dış aydınlatmalar, ESC + HSA, ABS + AFU, 6 adet hava yastığı (ön, yan, perde), hız ayar ve sınırlayıcı, otomatik yanan ön farlar, ön sis farları, HDC (Yalnızca 4×4 versiyonda), elektrik takviyeli direksiyon, stop&start sistemi, 16 inç çelik jantlar standart olarak sunuluyor.

Prestige pakette ise Comfort donanım seviyesine ek olarak; elektrikli yan aynalar ve arka camlar, arka park sensörleri, sürücü tarafı kol dayama, deri direksiyon, sürücü bel destek ayarı, yüksekliği ve derinliği ayarlanabilir direksiyon, 16 inç alaşımlı jantlar sunuluyor.

yeni dacia duster
Yeni Dacia Duster

Yeni Dacia Duster testi otostil

Yaptığımız test sırasında en çok hoşumuza giden değişim sessizlik konusunda oldu. Yalıtım konusunda Dacia Duster bir değil üç beş adım birden ileri gitmiş. Yeni tasarım çizgilerini sevdik, modelin karakteristiğine bağlı kalınması da iyi bir tercih. Yaşam alanında kalite seviyesi eskisinden çok daha iyi. Direksiyon simidinde artık derinlik ayarı da var. Perde havayastıklarını kullanmaya başlaması da önemli bir artı. Hidrolik direksiyon sisteminin bırakılıp elektrikli sistemi geçilmiş olmasının etkileri de hemen fark ediliyor. 360 derece görüş kamerası ve Renault modellerinde gördüğümüz kapıların otomatik açılması da aracın yeni artılarından. Renk seçenekleri açısından da eskisine göre daha zengin. Tüketim konusunda her zaman olduğu gibi yine son derece cimri. Bu dizel motor daha uzun süre bu özelliğini koruyarak devam edecek gibi görünüyor. Manuel şanzımanla tüketim son derece başarılı. Otomatik şanzıman seçeneğinde de tüketim cebi koruyor. Bunun yanında aracın performansı da oldukça başarılı. Hızlanma isteklerine duraksamadan yanıt veriyor. Ayrıca offroad kullanım karakterini de geliştirmiş. Bunu gerçekten son derece sert hazırlanmış bir parkurda deneme şansı bulduk.

yeni dacia duster
Yeni Dacia Duster

Donanım listesi zenginleşti

Kör Nokta Uyarı Sistemi, 4×4 Bilgilendirme Ekranı, bel destek ayarlı yeni koltuklar ve Yokuş İniş Destek Sistemi Duster’da sunulan yenilikler arasında. Fiyat listesine baktığımız zaman yerini aldığı modele göre çok fazla yükseğe tırmanmadığını da görüyoruz. Başlangıç fiyatı olarak 70 bin 900 TL açıklandı. En çok satışın olduğu dizel motorda ise 92 bin TL’den başlıyor. 4×4, manuel, 110 HP güç üreten versiyon 99 bin 400 TL’ye satın alınabiliyor. Daha yüksek donanım istendiğinde fiyat 103 bin 400 TL oluyor. EDC çift kavramalı otomatik şanzıman, 110 HP dizel ve önden çekişli modelin Prestige donanımında fiyat 105 bin 400 TL oluyor.

SONUÇ

Yeni Dacia Duster eskisini çok kolay unutturacak gibi görünüyor. Çünkü yeni model eski nesilde ne kadar eksik varsa hepsini sunmaya başlamış. Zengin motor seçeneklerine başarılı sürüş karakteri ve ulaşılabilir fiyat etiketine de ekleyen Duster haklı olarak kompakt SUV liderliğine oynayacak. Yeni Dacia Duster testi otostil

TEKNİK VERİLER Dacia Duster

 Motor (tip/silindir sayısı) Sıralı/ 4/Benzin
 Yerleşim Önde enlemesine
 Motor hacmi 1460 cc
 Maksimum güç 110 HP-4000 d/d
 Maksimum tork 260 Nm-1750 d/d
 Son hız 171 km/s
 0-100 km/s hızlanma 11.9 sn
 Aktarma Dört tekerlekten çekiş
 Tüketim (fab. ver.) 4.4/4.5/4.5 lt/100 km
 Fiyat 70.900 TL

Dacia Duster otostil testi