Citroen kompakt sınıftaki rekabete kaktüs ekti

Yeni Citroen C4 Cactus 109 bin 900 TL'den başlayan fiyatlarla bayilerdeki yerini aldı.

PAYLAŞ
Citroen satış rakamları 2018

Citroen kompakt sınıftaki zorlu mücadeleye C4 modelinin üretiminin bitmesinden sonra kabuk değiştiren Yeni Citroen C4 Cactus ile devam etmeye karar verdi.

Yeni Citroen Cactus İstanbul’da düzenlenen lansmanla tanıtıldı. 2016’da C3, 2017’de ise C3 Aircross modelini pazara sunan Citroen, kompakt hatchback modeli C4 Cactus ile yine sınırları zorlamayı hedefliyor. Segmentine taze bir soluk getirmek isteyen C4 Cactus, farklı tasarımını C4 modelinden gelen özelliklerle harmanlıyor.

Yeni C4 Cactus’te diğer Citroen modellerinde de karşımıza çıkan  iki katlı farlar, logo çizgileriyle birbirine bağlanan ince LED gündüz farları bulunuyor. Daha keskin bir görünüşe sahip yeni farlar parlak siyah çerçevelerle süsleniyor. Ön tamponda yer alan havalandırma ızgarası ise krom çizgiyle daha da vurgulu hale gelmiş.

Süspansiyonu özel tasarlanmış

Yeni C4 Cactus, Citroen’in Avrupa’da Progressive Hydraulic Cushions (Kademeli Hidrolik Destekli Süspansiyon Sistemi) ile donatılan ilk modeli. Aynı süspansiyon 2019 Ocak ayında satışa sunulacak olan C5 Aircross modelinde de kullanılacak.

Geliştirmesi sırasında 20’ye yakın patente konu olan yeni süspansiyon sisteminin çalışma prensibi ise oldukça basit. Geleneksel süspansiyon sistemi bir amortisör, bir yay ve mekanik bir baskı yatağından oluşurken, tamamen Citroen tarafından geliştirilmiş olan süspansiyon sistemine her iki yönden (birisi sekme diğeri de sıkıştırma için) destek sağlayan iki hidrolik baskı yatağı ilave edilmiş. Bu sayede süspansiyon, sürüşe göre iki aşamada çalışıyor.

İki motorla alınabiliyor

Yeni C4 Cactus 109.900 TL’den başlayan anahtar teslim satış fiyatına sahip. Feel donanım seviyesine sahip benzinli 1.2 lt 110 HP EAT6 Tam Otomatik model 109.900 TL’den, aynı motor şanzıman kombinasyonuna sahip Shine donanım seviyesi ise 117.900 TL’den satış sunulmuş.

Dizel motorlu versiyonda ise, Feel donanım seviyesine sahip dizel 1.6 HDi 100 HP ETG6 Otomatik model 109.900 TL’den, aynı motor şanzıman kombinasyonuna sahip Shine donanım seviyesi ise 117.900 TL’den satış sunulmuş durumda.

Lansman esnasından  araç ile ilgili bilgiler paylaşan Citroen Türkiye Genel Müdürü Mehmet Emre Doğueri bu yılki satış hedeflerinin 2 bin adet olduğunu ancak önümüzdeki yıl çok daha yüksek bir hedef koyduklarını belirtti.

Yeni Citroen C4 Cactus
Yeni Citroen C4 Cactus
Yeni Citroen C4 Cactus
Yeni Citroen C4 Cactus
Yeni Citroen C4 Cactus
Yeni Citroen C4 Cactus
PAYLAŞ