Yeni Audi A6 el yakan fiyatla geliyor

Yeni Audi A6, kısa süresi sonra ülkemizde de satışa sunulacak. Araç önceki nesillerden farklı olarak bu kez konfor konusuna odaklanmış.

PAYLAŞ
Yeni Audi A6

Audi A6 yenilendi ve 8. nesline kavuştu. Aracın öncülerinden farklı olarak bu yeni versiyonunda teknolojik özellikleri artırılmış ve yolcuları için bir otomobilde “business class” konforu sunma iddiası vurgulanmış.

Yeni Audi A6, tıpkı A8 ve A7 Sportback modelleri gibi, yeni Audi tasarım diliyle şekillendirilmiş. Sert hatlara, keskin kenarlara ve yayvan bir gövdeye sahip olan otomobil 4.939 mm uzunluğuyla, önceki versiyondan 7 mm daha uzun. Genişlik de 12 mm artarak 1.886 mm’ye çıkarılırken, otomobilin yüksekliği önceki versiyona kıyasla 2 mm artışla 1.457 mm’ye ulaşmış durumda

Yeni Audi A6, 7’si yeni geliştirilen 14 renk seçeneğine sahip. Temel versiyona ek olarak, müşteriler iki spor ve tasarım versiyonu ve S line paketi arasından seçim yapabilecekler. Bu versiyonlar arasında, tek çerçeveli ızgara veya yan hava kanalları gibi detaylarda farklılıklar bulunuyor.

Teknolojik iç mekan baştan yaratılmış

Yeni A6’nın iç mekanında, her nokta baştan tasarlanmış. Aracın yaşam alanında teknolojik donanımlara ağırlık verilmiş. Yeni Audi A6’da orta konsol ve üstteki MMI dokunmatik ekranı, sürücüye çevrilmiş. Siyah panel görünüm sayesinde, ekranlar kapalıyken alüminyum çerçevenin içinde neredeyse görünmez oluyor. Kapıların açılmasıyla devreye giden ekran üzerindeki grafik kullanıcı ara birimi de, iç mekanın temasına uygun bir şekilde, oldukça sade.

Sınırlı motor seçeneği var

Yeni Audi A6, ilk etapta 3.0 TDI motor seçeneği ile pazara sunulacak. A6’da kullanılan dizel motor 286 HP ve 620 Nm torka sahip. Bu motor 100 km’de ortalama 5,8 lt yakıt tüketiyor. 3.0 TDI motorda sekiz ileri tiptronic şanzıman yer alıyor. TDI motorda quattro dört tekerlekten çekiş sistemi standart olarak bulunuyor. Tiptronic şanzımanda kendinden kilitlenen merkezi diferansiyel yer alıyor. Vites geçişleri ise tümüyle otomatik. Motordan gelen yüksek gücün ilk andan itibaren hazır olması sayesinde çok etkileyici hızlanma değerlerine sahip olan A6’nın motorla şanzıman uyumu da çok başarılı.

Audi bu araçta rakipleri gibi 1.6 lt veya daha düşük hacimli motor sunmayacak. Modeldeki en küçük güç ünitesi daha sonra satışa sunulacak olan 2.0 TFSI olacak. Bu motor da otomatik vites ile alınabilecek.

Yol tutuşu çok iyi

Lansman esnasında kullanma fırsatı bulduğum Audi A6’nın yenilenen iç mekanı ilk anda sizi kendisine hayran bıraktırıyor. Aracın gösterge paneli ve dokunmatik ekranlarındaki yüksek kalite bazı rakiplerini de geride bırakmayı başarıyor.

Aracın sürüşü esnasında ise yeni yürüyen aksam sayesinde oldukça atak bir yapıda olduğu dikkat çekiyor. Direksiyon sistemi sürücüden gelen istekleri hemen yola aktarırken sessiz yaşam alanı da konforu artırıyor.

Aracın yeni şasisinin öncü modellerden daha atak yapıda olduğu hissediliyor. Ayrıca yeni modelde ön tekerleklerle uyumlu şekilde hareket edebilen arka lastikler de hem aracın dinamikliğini artırıyor hem de sürücünün virajlarda direksiyonu daha az çevirmesine olanak tanıyor.

Yeni A6, 2018 yılı 2. yarısı itibariyle, Türkiye’de satışa sunulacak. Aracın henüz fiyatları belli değil. Ancak rakiplerde farklı olarak küçük hacimli motora sahip olmaması nedeniyle A6’nın başlangıç fiyatı düşük olmayacak.

Audi A6 Sedan şu anda 3.0 TDI motor ve quattro dört tekerlekten çekiş sistemi ile 126 bin Euro’luk fiyat etiketine sahip. Yeni nesil ise artan teknolojik donanımların da etkisiyle öncüsünden daha yüksek bedelle alınacak ve tahmini fiyatı da 140 bin Euro olacak.

Yeni Audi A6 test sonucu

Audi A6 zaten iyi bir otomobildi. Yapılan bu değişikliklerle çok daha iyi bir otomobil halini almış. Rakiplerinden farklı olarak küçük hacimli bir motora sahip olmaması model için en önemli dezavantaj ancak Audi bu durumu da donanımlı ve teknolojik iç mekanla bertaraf etmeye çalışıyor.

Yeni Audi A6
Yeni Audi A6
Yeni Audi A6
Yeni Audi A6
Teknik veriler         Audi A6 50TDI

Motor (tip/silindir sayısı): V6/Dizel
Motor hacmi: 2967 cc
Maksimum güç: 286 HP-3500 d/d
Maksimum tork: 620 Nm- 2250 d/d
Son hız: 250 km/s
0-100 km/s hızlanma: 5.5 sn
Tüketim (fab. ver.): 5.4/5.8/6.4 lt/100 km
FİYAT: AÇIKLANMADI